Cevaplar

2012-11-06T13:30:30+02:00

1-Organik tarım nedir?
Cvp: Organik tarım, üretimde kimyasal girdi kullanmadan yapılan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Hatalı uygulamalar sonucu bozulan ekolojik dengenin bilinçli tarım teknikleri ve doğal girdilerin kullanılmasıyla yeniden tesisini canlı ve sürdürülebilir agro-ekosistem ile birlikte yaratmayı hedefleyen, insana ve çevreye dost bir tarım şeklidir.

2-Organik tarımın üreticiye ne gibi avantajları vardır?
Cvp: Organik tarım yapan üreticiye devlet destekleri bulunmaktadır.

3-Org tarımda devlet destekleri nelerdir?
Cvp: Ziraat bankası ve tarım kredi koop. Banka kredisi alımlarında faiz indirimi uygulanmaktadır bunun yanı sıra organik tarım yapılan araziye devlet da. 35,00 tl geri ödemsiz destekte bulunmaktadır.

4-Organik tarımda istenen evraklar nelerdir ?
Cvp: Başlangıç itibarı ile üreticiye ait ÇKS belgesi, arazi tapuları, kimlik fotokopisi, arazi kiralanmış ise kira sözleşmesi ve varsa muvafakatname gerekmektedir.

5-Organik tarımda ot ilacı kullanabilir miyim ?
Cvp: Yabancı ot mücadesi sadece kültürel (çapalama, araziyi sürme gibi) önlemlerle yapılmaktadır. Kesinlikle kimyasal ot ilacı kullanımı yasaktır.

0
2012-11-06T13:30:43+02:00

Tarımda çiftçiler, yakın yüzyıla kadar, kimyasal girdilere bağımlı değillerdi. Kimyasal ilaç ve gübre kullanımı bilinmiyordu. Ancak gelişen sanayi ve teknolojiyle birlikte yüzyılımızın başlarından itibaren çiftçiler gittikçe artan bir şekilde her geçen gün daha fazla kimyasal (İlaç-gübre) girdi bağımlılığı içine sürüklenmeye başladı. Kültürel işlemlerin zaman içinde yoğun ve dengesizce kullanılmasından dolayı tarım arazilerinde bir takım sorunlar çıkmıştır. Ancak konvansiyonel tarımda bu kültürel işlemlerin zaman içinde yoğun ve dengesizce kullanılması ile monokültür tarım uygulamaları, toprak ve diğer ortamların zamanla kirlenmesine neden olmuştur.

1 1 1