Cevaplar

  • IKE
  • Topluluk Yöneticisi
2015-07-02T17:23:22+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Ancak ve ancak demek iddia edilen şeyle sonucun birbirini gerektirmesi demektir. yani hem iddiadan sonuca ulaşmak hem sonuçtan iddiaya ulaşmak mümkündür demektir.

örneğin şu önermeye bakalım:

ben insanım (ancak ve ancak) konuşabilir, düşünebilir ve kendimi ifade edebilirim.

burada iddiadan yola çıkarsak, birşeyin insan olması onun konuşabilen, düşünebilen ve kendini ifade edebilen bir canlı olmasını gerektirir. öte taraftan sonuçtan yola çıkarsak, bir canlı türü düşünebiliyor, konuşabiliyor ve kendini ifade edebiliyorsa o canlı insandır, deriz. burada hem sonuç hem iddia doğrudur. bunlardan birinin yanlış olması, önermenin tamamen yanlış olmasına neden olur.

bir de matematikten, sizlerin bildiği mutlak değer konusundan bir önermeyi örnek olarak vereyim:

x,y birer tamsayı olmak üzere, |x|=y \Leftrightarrow ( x \leq y \, \, \vee \, \, -x \leq y) olduğunda. burada arada gördüğün çift yönlü ok, ancak ve ancak bağlacına karşılık gelir. her iki taraftaki ifadenin doğru olduğu sonucunu ortaya koyar
2 5 2