Cevaplar

2012-11-06T17:37:45+02:00

Eğer havanın kaldırma kuvveti cismin ağırlığından büyük ise o cisim uçar. Uçan balonlar ve zeplinler bu mantık ile havada uçar veya yükselir. Balon, hava akışkanlar içerisine konulmuş bir cisimdir. Gaz sızdırmaz ipekli veya pamuklu kumaştan ya da plastik maddelerden yapılan balonun havada uçabilmesi için ortalama yoğunluğunun havanın yoğunluğundan az olması gerekir. Bunun için: . Balon içerisindeki hava  ısıtılabilir. . Balon içerisine havadan daha hafif olan helyum veya hidrojen gibi başka bir gaz doldurulabilir. Her iki durumda da balon havada yükselir. Bir uçan balonun irtifasının (yerden yüksekliğinin) kontrolü, balon ve içindeki gazdan oluşan sistemin yoğunluğunun değiştirilmesi ile sağlanır. Yani sistemin yoğunluğu azaltılırsa balon irtifa kazanır yükselir , tersi yapılırsa irtifa kaybeder yere yaklaşır. Bir cismin kendinden daha yoğun cisimler içinde yüzer veya uçar. Atmosferde yukarılara doğru çıktıkça gazların (atmosferin) yoğunluğu azalır. Bu sebeple balonların uzaya kadar çıkmaları çok zordur. Bir yükseklikten sonra balonun atmosferden az olan yoğunluğu belli bir yükseklikten sonra eşitlenebilir. Yalnız şunu da unutmamak gerekir. Yukarılara doğru çıktıkça yoğunlukla beraber atmosferin basıncıda azalır.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-06T17:59:14+02:00

Kaldırma kuvveti;

Hayatın her dalında kullanılır. Bir cismi bir noktadan başka bir yer koymak için harcanan enerji o cisme uygulanan kuvvetle ilişkilendirilebilir.
Bunlara örnek:
Masada duran bir kalemin yerinden alınıp başka bir noktaya bırakılması;
Bir aracın Lifler vasıtasıyla yada hidrolik kaldıraçla yukarı kaldırılması,
Bir geminin suda suyun itme/kaldırma kuvvetiyle yüzdürülmesi
Uçakların havanın tepkimeli motorların kaldırma kuvveti vasıtasıyla kanatları kullanarak
Roketlerin yine aynı tepkime yolunu kullanması
Balonların mevcut ortamdaki havadanın ağırlığından farklı gazları yani havadan daha hafif gazlar tarafından uçurulması, şeklinde basit bir kaç örnek verilebilir.

Ayrıcana Süveyş Kanalı yine suyun kaldırma kuvvetinden faydalanılarak gemilerin tasınma yöntemiyle bir noktadan farklı nir noktaya taşınması yöntemi kullanılmaktadır.

 

1 5 1