Cevaplar

2012-09-26T15:12:19+03:00

Acele işe şeytan karışır: Bir zamanlar Şam'da yaşayan beylerden birinin güzel sesli bir kölesi varmış. Bey, bu güzel sesli köleyi ne vakit alış-verişe gönderse, çarşı esnafı kolundan tutar, zorla şarkı, türküler okuttururlarmış

Günlerden bir gün, bey, testi almak için kölesini çarşıya göndermiş. Yolda kendisini tanıyanlardan bazıları; ''Mısır'a gideceğiz, bizimle beraber gel. Hem gezer hem eğleniriz'' demişler.

Sesinin güzelliğiyle beraber biraz saf olan köle teklifi reddetmemiş. Beraberce Mısır'a gitmişler. Bir sene kadar kalmışlar.

Köle bir yıl sonra Şm'a döndüğünde efendisinin testi siparişini hatırlamış. Testiyi alıp, koşa koşa eve giderken ayağı kayıp düşmüş. Düşünce de testi kırılmış. Köle ağzı burnu kan revan, kırk parça olmuş testiye bakarken; ''acele işe şeytan karışır'' demiş.

1 5 1
2012-09-26T15:13:51+03:00
AVUCUNU YALA

(‘Beklediğin olmadı; umduğunu bulamadın’ anlamında kullanılan bir deyim.)

Bu deyim, kışın karlı ve soğuk havalarda inine kapanarak, tabanlarının altını yalamak suretiyle karın doyurmaya uğraşan ayıların hareketinden alınmadır.

Çünkü ayılar kışın arasa da yiyecek bulamaz hareket edecek olsa da, boşuna enerji tüketmiş olur. Bunu iyi bilen ayılar kış uykusuna yatar. Ayağını yalamakla yetinir yazın gelmesini bekler. Başka yapacak bir şeyi yoktur.

1 4 1