Cevaplar

2012-11-06T21:36:06+02:00
Dünya sağlık örgütüne göre sağlığın 3 temel ölçütü nedir?

1- Bedensel iyilik: Vücüdu oluşturan doku ve organlarda eksiklik, işlev bozukluğu, mikrop taşıma gibi durumların olmaması hali.

2- Ruhsal iyilik: Yaşına uygun olarak düşünebilen, düşündüklerini anlaşılır şekilde ifade edebilen, başkalarını anlayabilen, yerinde ağlamasını ve gülmesini bilen, güçlüklerle mücadele edebilen, koşullara uygun hareket edebilen, başarılarda mutlu olup başarısızlıkları kabullenebilen, kendisiyle barışık olma hali.

3- Sosyal iyilik: Nerede, nasıl davranacağını ve sorumluluklarını bilen, insanlarla iyi ilişkiler içinde olup büyüğünü, küçüğünü severek hoşgörülü davranan, çevresiyle barışık olma halidir.


 
0
2012-11-06T21:36:07+02:00

ağlık , Mutlu bir hayatın en önemli şartlarındandır. sağlık olmadan , ne başarı ne zenginlik ne de güç hiçbir işe yaramaz. sağlık , tüm insanlar için en önemli zenginlik olarka kabul edilmiştir. sağlık kavramı , toplumlara göre değişim göstermektedir. birçok toplumda bir hastalık yada şikayetin olmaması sağlıklı olmak olarak görülür. bazende bir toplumda çok sık görülen bazı hastalıklar olağan kabul edilir. ve biir sağlık sorunu olarka algılanmaz. sağlıklarla ilgili  çözümlere ait yöntemlerin bulunabilmesi için evrensel tanımlara gerke vardır. bu amaçla DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ  sağlığı şöyle tanımlamıştır. Sağlık , sadece hasta veya sakat olmamak değil ,  ruhen , bedenen ve sosyal yönlerden tam bir iyilik halidir tüm dünya ülkelerinde bu kavram kabul edilir..  Bu tanımda geçen bazı kavramları açıklamak gerekirse , Hastalık ; organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkması sonucu fizyolojik görevleri yerine getirememe yada ruh sağlığının bozulması, Sakatlık ; vücudun duyu organları yada uzuvlarından birinde kaza veya hastalık sonucu meydana gelen fonksiyon kaybıdır.hasta veya sakt olmama hali bedensel iyilik hali olarka adlandırılır.  ruhen sağlıklı bir kişi  kendisi ve çevresi ile dengeli ve uyumlu olmalı güçlüklerle mucadele edebilmeli üzüntü ve sıkıntılarını giderebilmelidir. işte bu yüzden herşeyin başı sağlıktır sağlık sadece hastalık değilmiş demekki. sağlıkla ilgili diğer linkler ;

0