Cevaplar

2012-11-07T09:53:04+02:00

demografi insannufusu ile ilgili istatistiki calismalar yapan bilim dalina verilen isimdir. Dogumlar, gocler, yaslanma ve olumle ilgili calismalar bu bilim dali tarafindan yapilir. Demografik calismalar ozellikle sosyalistdevletlerde planlama amaciyla dogru yapilmasi gereken konularin basinda gelir. Turkiye'de mesela egitim devlet tarafindan verilen bir hizmet oldugu icin demografik konularda bu konu uzerinde durulmasi gerekir. Demografik hareketler isgucu piyasasini vesosyal guvenlik sistemini de onemli olcude etkileyen faktorlerin basinda gelir ama Turkiye'de politikacilarin pek umurunda degildir. TOBB mensubu herkes bir kisi ise alsa issizlik problemi buyuk olcude cozulur seklinde super oneriler falan getirerek problemlerimizi sip diye cozmeyi yegler politikacilar. (alıntıdır)

2 3 2
2012-11-07T10:00:26+02:00

Demografi, dünyada veya bir ülkede bulunan nüfusun yapısını, durumunu, dinamik özelliklerini inceleyen bilim dalı. Yunanca demos (halk) ve graphein (yazmak) kelimelerinden meydana gelmiştir. Nüfusun coğrafyası veya nüfusbilim olarak da tanımlanır. Mevcut nüfusun; yaş, cinsiyet, evlilik durumu, geçim durumu, tahsil durumu gibi çeşitli sosyal ve ekonomik yönlerini inceleyen demografi; ülkelere ve bölgelere göre nüfus dağılımını ve doğum, ölüm, göç hareketi gibi gelişmeleri inceler. Niceliksel (sayılarla ilgili, kemiyet) ve Niteliksel (hal ve durumlarla ilgili, keyfiyet) diye, iki kısma ayrılmıştır.

Eski çağlardan beri gerek doğu İslam ve Türk dünyasında, gerekse batı Hıristiyan dünyasında demografinin ilgi sahasını teşkil eden nüfus sayımları ve çeşitli istatistikleryapıldı. Bu sayım ve istatistiklerin bir kısmının müşahhas (somut) neticeleri elde bulunmamakla birlikte, yapıldığı bilinmektedir. Halife Ömer devrinde Müslümanlardan ve gayri müslim ahaliden alınan uşr, cizye ve haracla ilgili olarak tutulan defterler, askerlere yapılan maaş ve diğer ödemelerle ilgili divanlar birer istatistik özelliği taşımaktadır.

2 4 2