Cevaplar

2012-11-07T16:35:12+02:00

Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.
Alınıt

2 4 2
2012-11-07T16:35:22+02:00
Basketbolun Kuralları Hakemler Basketbol maçları, karşılaşmaları iki hakem ile yönetilir. Saha Seçimi Misafir takım hangi yarı sahada oynamak isterse o yarı sahayı seçebilir. Başlama Basketbol maçları orta sahadan her iki takımdan da birer oyuncunun arasında yapılan hava atışı ile başlar. Havaya atılan topla oyun başlamıştır. Oyun Süresi Basketbol toplamda 40 dakika ve 4 periyot halinde oynanır; yani onar dakikalık 4 periyot şeklindedir. Beraberlik sözkonusu olduğu taktirde uzatma periyotları oynanır. Uzatmalar 5 er dakika oynanır. Takımlar Bir takım toplamda 12 oyuncu barındırabilir. Takımlar bir antrenör birde dilerlerse yardımcı antrenör bulundurabilirler. Menajer, doktor, çevirmen vb özel yükümlülükleri olan en fazla 5 kişi bulunabilir. Takımlar sahada 2 oyuncudan daha az oyuncu ile devam ederse mağlup sayılır. Böyle bir mağlubiyet söz konusu olursa, galip gelecek takım o anda skor olarak öndeyse o skor geçerlidir. Galip sayılacak takım skor olarak gerideyse, skor 2-0 olarak kabul edilir. Üniformalar Formalarda ön ve arka renk aynı olmalıdır. Sahadaki bütün oyucunlar, formalarını şortlarının içerisine sokmaları kuraldır. Takım içerisindeki bütün oyuncular aynı renkteki çoraplardan giymek zorundadır. Formaların önünde ve arkasında forma rengine zıt renkte forma numaraları olması zorunludur. Forma numaraları 4 ile 15 arasında olmalıdır. Hücum Süresi Müsabakada hücumu oynayan taraf kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmesi gerekir. 8 saniyede sahasından çıkamaz ise hücum sırası rakip takıma verilir. Bununla birlikte hücum eden takım 24 saniye içerisinde hücumunu bitirmesi gerekir. Mola Takımların ilk üç periyotla birlikte uzatma periyodunda birer dakikalar halinde birer kez mola alma hakkına sahiptir.  Dördüncü periyottada iki kez mola alma hakları vardır. 2 periyot bitiminde 15 dakikalık bir mola verilir. Basketbol müsabakalarında topa sahip kişi topu sektirmeyi bıraktığında o andan itibaren adım atamaz. Pas ve şut atmak zorundadır.  Adım attığı taktirde kural ihlali olduğundan top rakip takıma geçer. Oyuncu Değişiklikleri Basketbol maçlarında sınırsız oyuncu değişikliği yapılabilir; eğer oyuncu faul limitini doldurmamış ve oyundan alınmışsa tekrar tekrar oyuna girebilir. Faul Oyuncuların beş faul yapma hakkı vardır ve beş faulu geçen oyuncular oyundan atılmasıyla birlikte bir daha oyuna giremezler.  Oyuncuların yaptıkları toplam fauller takımlarının takım faul sayısını doğrudan etkiler. Bir takım 4 faul yaparsa bundan sonraki bütün faullari rakip takımın serbest atış yapmasına sebep olur. Yani 4. faulden sonraki faullerin cezası serbest atışla cezalandırılır. Silindir Prensibi Bir oyuncu sahada iken oyuncuyu saran bir silindir hayal edilir. Bu silindir içerisine rakip oyuncu eli kolu veya vücudu ile girmeye çalışırsa silindir prensibini ihlal etmiş olur. Silindir prensibi aşağıdaki resimde net bi şekilde gösterilmiştir.

 

 

 

Duraklama Müsabaka hakemin durdurması dışında top potaya deyip döndükçe devam eder.  Top çizgilere değmeden havadan saha dışına çıkarsa, oyuncuda çizgi ve saha dışına basmadan topu çevirip oyuna devam edebilir. Sayı Üç sayı çizgisi içerisinde ve üç sayısı çizgisi üzerinden( çizgi üzerine basılmış ise) yapılan her atış 2 sayılık olarak değerlendirilir. 3. sayı çizgisi dışından atılan her sayıda 3 sayılık kabul edilir.  Serbest atışlar birer sayı olarak hanelere yazılır.

 

 

Ceza  Basketbolda Cezalar kural ihali ve faul şeklindedir.  Kural ihlali yapıldığında top rakip takıma verilir, faul yapıldığında ise; eğer faul yapan takımın takım faul sayısı dolmuşsa (5. Faul ise) serbest atışla cezalandrılır. Bunun yanında oyuncu şut, turnike gibi sayıya yönelik bir pozisyon içindeyken faul yapılırsa bu da serbest atışla cezalandırılır. Kişinin atışı basket olduğunda ve bu pozisyondayken faule uğramış ise bir tane serbest atış kullanır.  Basket olmamış ise şutu gönderdiği noktaya göre serbest atış adedi değişir; şöyleki oyuncu şutu 3 sayı çizgisi içerisinden atmış ise 2 adet serbest atış kullanır, 3 sayı çizgisi dışında ise 3 tane atş kullanır. Oyunun Galibi 4 periyon sonunda veya uzatmaların sonunda en çok sayı atan takım maçın galibi olur. Kaptanın Yetkileri Kaptanlar oyun durduğunda hakemlerden bilgi alma yetkisine sahiptir. Takımlar sonuca itiraz ederse bunu kaptan yapar. Antrenörler Antrenörler sadece top ölü olduğunda ve oyun durduğunda istatistiki bilgiler almak için hakem masasına gidebilirler. Müsabaka anında sadaece antrenör ayakta durabilir. Serbest atış atacak kişi belirlenmesi gerkeiyorsa bunu antrenör belirler. Topla Oynama Topa sadece elle dokunulabilir. Bunun dışında ayakla vurmak, bacağın herhangi bir yeriyle dokunmak yasaktır; ancak istem dışı değmişse oyun devam eder. Bir oyuncu istemsiz bir şekilde kendi potasına sayı yaparsa bu sayı iki sayı olarak değerlendirilir ve rakip takımın kaptanına yazılır; fakat oyuncu bilerek kendi çemberine sayı atarsa bu sayı geçersiz olarak kabul edilir. Topu çembere tersten atmak kural ihlalidir. Oyuncular topu oyuna sokarken pas olarak saha içerisine atarlarsa oyun başlar. Normal şartlarda top oyuna, birinci periyot dışında 2. 3. ve 4. periyotlarda  teknik ve sportmenlik dışı faullerde hakem masasının karşısındaki kenar çizgiden  girer. ( Birinci periyot hava atışı ile başlar.) Sponsorlu Bağlantılar

 


(resimdeki yazıları okuyabilmek için resme tıklayın) Basketbol Sahası İdeal basketbol sahası ölçüleri 28 m x 15 m’dir. Basketbol sahaları ortadan ikiye bir çizgiyle ayırılır. Bu çizginin üzerine orta yuvarlak çizilir. Basketbol potaları kenar çizgilerden 1,2 metre içerde olur. Boyutları ise 1,8 x 1,2 metredir. Potada varolan çemberin yerden yüksekliği 3,05 metredir. Çemberin çapı 45 cm’ dir.   Basketbol Topu

Basketbolda oynanan topun çevresi 75-78 cm, çapı 12,3 cm ve ağırlığı 600-650 gram olarak belirlenmiştir.

0