Cevaplar

2016-10-31T18:24:10+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk' ün vatan, millet sevgisini, insan sevgisini onun bir çok sözünde, icaratında görebiliriz. Mesela bizlere okullarda gerek tarih hocalarımız gerek diğer hocalarımız onun insan olan sevgisi bir çok hikaye ile anlatır. Bunlardan biri tarihi Kurtuluş savaşımız sırasında düşman ailelerine söyledği sözlerdir. " Bu memeleketin toprakları üstünde döken kahramanlar burada bir dost toprağındadır demiştir ve uzaktan gelen analar göz yaşlarınızı dindiriniz evlatlarınız bizim bağrımızdadır ve huzur içinde yatacaklardır demiştir. Bu söyleriyle Ata' mız düşman dost ayrımı gözetmeksizin, kin beslemeyerek içindeki insan sevgisini göstermiştir. Diğer yandan ise türk halkının egemenliğini ilan ettiği 23 Nisan tarihini çocuklara  armağan ederek yine bu özelliğini bizlere göstermiştir. 

Millet sevgisi ise Atatürk en üst seviyedir. Paramparça olmuş her yeri işgal altına alınmış, eski gücünden eser kalmamış türk milletini uyuduğu uykudan uyandırmak, yol göstermek için gecesini günüdüzüne katmıştır. O zamanlarda ulaşım imkanları da çok zayıftı araba veya tren heryere gitmiyordu. Yeri geliyordu atlarla saatlerce seyahat etmek durumda kalıyordu. Askeri başarıları, sadece milletine odaklanması ve kendi özel hayatına hiç önem vermemesi sayesinde mükemmel ötesidir. Askeri başarılarından sonra ülkesinin başarısının daimi olması, daha da hız kazanması için bir çok kurumda avrupalıların bile halen hayran kaldığı reformları getirmiştir. Ve öldükten sonra da sadece milletinin iyiliğini düşündüğü için genç nesilller için yıl gösterici olması için " Geçliği Hitabeyi" ve Nutuk' u yazmıştır. 

gençliğe hitabe
2 3 2