Cevaplar

2012-09-26T16:54:12+03:00


DOĞAL ŞARTLARIN FARKLILIĞI SADECE İNSANLAR ÜZERİNDE DEĞİL BİTKİLER,HAYVANLAR,YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ ÜZERİNDE DE ETKİLİDİR.
 DOĞAL UNSURLAR İNSANLARIN MUTFAK KÜLTÜRÜNÜ,MODAYI(GİYİM TARZLARINI),YAŞAM BİÇİMLERİNİ,KARAKTERLERİNİ,KÜLTÜRLERİNİ,EDEBİYATINI,SANATINI,MEDENİYETİNİ ETKİLER. ÖRNEĞİN; DOĞU ANADOLU BÖLGEMİZDE YAŞAYAN BİR İNSAN İLE AKDENİZ BÖLGESİNDE YAŞAYAN BİR İNSANI KIYASLARSAK;
 

ÖZELLİKLER DOĞU ANADOLU                            AKDENİZ                                          YEMEKLERİ HAYVANSAL VE BUĞDAY AĞIRLIKLI SEBZE VE ZEYTİNYAĞLI GİYİM KALIN VE YÜNLÜ ELBİSELER PAMUK VE KETEN TÜRÜ ELBİSELER KARAKTER SERT MİZAÇLI ŞAKACI -SICAK KANLI YERLEŞİM KALINDUVARLI BİNALAR  DAHA İNCE DUVARLI BİNALAR

YUKARIDAKİ ÖRNEKLEMEYİ ARTIRMAK MÜMKÜNDÜR. 
SİZ YAZ KIYAFETLERİNİ ESKİMOLARA SATAMADIĞINIZ GİBİ, EKVATOR VE ÇEVRESİNDE YAŞAYAN İNSANLARA KIŞLIK ELBİSE SATAMAZSINIZ. DOĞAL ORTAMLAR BUNA İZİN VERMEZ.ESKİMOLAR İÇİN ZEYTİN LÜKS TÜKETİM MADDESİ OLURKEN BİZİM İÇİN SIRADAN BİR BESİN MADDESİDİR.
SÖZÜN ÖZÜ: DOĞAL ORTAMLAR DÜNYANIN ŞEKLİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞKEN OLDUĞUDAN BU DEĞİŞKENLİK BAŞTA İNSANLAR OLMAK ÜZERE TÜM CANLILAR ÜZERİNDE ETKİLİDİR.

1 5 1
2012-09-26T17:45:35+03:00

Aralarındaki ilşki bence su döngüsüdür. Çünkü su döngüsü sayesinde atmosfer ile hidrosfer arasında her zaman bir denge vardır.

1 5 1