Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-11-07T18:30:01+02:00
HAYVANLAR BIZIM DOSTUMUZDUR


Cunku bu dunyayi onlarla paylasiyoruz, burasi bizim oldugu kadar onlarin da evi. Onlarin da aynen bizler gibi gidecek, yasayacak baska yerleri yok. Dunyamizdaki tum canli turlerinin, doganin ve gezegenimizin dengesi icin burada olmasi gerekiyor. 

Hayvanlarla birlikte, hepimizi misafir eden dogayi da korumamiz sart.

HAYVANLARI KORUMAK

Hayvanlari korumak ve sevmek ayri seyler olsa da, onlari korumak ve yasamalarina yardimci olmak aslinda onlari sevmek demektir. Hayvanlari sevmek icin illa bir hayvan sahibi olmamiz gerekmez. 
Onlari korumak icin oncelikle cok basit birkac seyi bilmeliyiz: 

Onlarin da en az bizler kadar yasama hakki vardir. Bu dunya bizlerin oldugu kadar onlarindir da... Gorunus olarak farkli olsalar da, bize benzer yonleri vardir; onlar da sevinir, uzulur, aci ceker, mutlu olur, aile kurar, konusur, aglarlar.

NE YAPMALIYIZ

Eger hayvanlari seviyor ve korumak istiyorsak, onlarin yasama hakkina saygi gostermeli, cevremizdeki herkese bunu anlatmaya calismaliyiz. Hayvanlari sevmeyenler ya da onlardan korkanlar olabilir. Ama bizim icin onemli olan onlari herkesin bizler gibi sevmesi degil, zarar vermemeleridir. Bu yuzden de cevremizdekilere zorla onlari sevdirmeye calismaktan cok, onlara zarar verilmemesi icin calismaliyiz.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/219124-hayvanlari-korumak-icin-neler-yapilmalidir.html#ixzz2BYTjS5RT

1 5 1
2012-11-07T18:31:34+02:00

Yaşam Hakkına Saygı 2006 yılında insan dışındaki canlılara sahip çıkmak amacıyla Özgün Öztürk tarafından kurulmuş. Daha sonra da 2008 yılında dernek olmuşlar.
Kendilerini Yaşam Hakkı Savunucuları olarak nitelendiriyorlar. Öncelikle vurguladıkları bu. Bunu da çok güzel örneklemelerle, anlatımlarla açıklamışlar sitelerinde.

Bir hayvanı sevin ya da sevmeyin onun yaşama hakkı vardır diyorlar. Aç kalma, susuz kalma, işkenceye mruz bırakılma vs gibi durumların hiç bir canlıya uygulanmaması gerektiğini açık yüreklilikle söylüyorlar. Bize de sesleniyorlar.: "SESSİZ KALMA, SUÇA ORTAK OLMA!"   Hedeflerini de şöyle sıralıyorlar:  

         Hayvanlara karşı uygulanan vahşetin durdurulması ve Türkiye genelinde sahipli/sahipsiz hayvanların korunup, yaşam haklarına saygı duyulmasının sağlanması.

         Hayvanların yaşam hakkına saygı duyulmasının toplum nezdinde saygı duyulacak, özenilecek bir davranış biçimi olmasının sağlanması.

         Türkiye’deki hayvan sever profilinin, toplum nezdinde hayvan sever imajının değişmesinin sağlanması.

         Sokaklarda vurulup zehirlenen, Belediye Barınaklarına toplanıp, açlık ve hastalığa mahkum edilen hayvanların kurtarılması.

          Sokak, barınak, av, yaban, deney, kürk ve kesim hayvanı konularında etkili ve çözüme yönelik çalışmalar yapılması.

          Genel olarak ihtiyaç sahibi tüm evcil ve yabani hayvanların korunması adına çalışmalar yapılması.

0