Cevaplar

2012-11-07T19:00:43+02:00

Cephelerde; en ümitsiz anlarda O mutlaka bir aydinlik yol bulup kesin karar ve cüretli icraatla ümitsizligi ümide çaresizligi çareye maglubiyeti zafere çevirmesini bilmistir. Çanakkale'de Sakarya'da en buhranli anlarda birliklerine verdigi emirlerle zaferler kazanmistir.

Mustafa Kemal' in yildizi önce Çanakkale'de parlamis Kafkasya'da Filistin cephelerinde devam etmis Sakarya ve Afyon-Dumlupinar Meydan Muharebesi'nde doruk noktasina çikmistir.

Mustafa Kemal'in komutanligini en somut sekilde belirleyen büyük olay Türk Istiklâl Savasi'dir. O'nun büyük eseri bir dizi basarili muharebelerin yer aldigi bu mücadeledir ki bir destan gibi askeri tarihi ve Türk Tarihini süslemistir. Bu büyük mücadele O'nun sevk ve idaresi altinda sürdürülmüstür.

ATATÜRK; büyük bir asker ve dâhi bir liderdir. Liderlik; insanin tavir ve hareketlerine nüfuz etmek sanati veya insanlari idare kabiliyetidir. Bazi insanlar lider olarak dogarlar. Iste ATATÜRK de böyle bir liderdir.Karakter zekâ olmak liderligin inkisafina yardimi olan fitri özelliklerdir.

Bu vasiflarin hepside fazlasiyla ATATÜRK de mevcuttur. ATATÜRK'ün askerlik ve komutanlik konusundaki tutumu kesin ve tamamen realisttir. O'nun komutanlik vasiflarini söylece özetleyebiliriz:

Büyük strateji ve taktikcidir. Stratejinin zaman mekân imkân taktiginde; sürat siddet cüret faktörlerini çok iyi bilir ve büyük bir ustalikla uygulardi.

Her zaferin yalniz milli kuvvetler ile kazanilacagina inanir milli kuvvete güvenirdi.

Çok dürüst tedbirli ve cesurdu.

Müsamahasiz bir disiplin kurucu ve otoriterdi. Fakat o otoriteyi cebir ve siddetle degil bilgi karakter ve ruhlari fetheden saygi dolu sevgiye dayatirdi.

Mesleginde en çok bilen ve daima okuyan yenilikleri takip ederdi.

Hayal ile vehim ile degil daima plânla ve programla hareket ederdi. (alıntı)

0