Cevaplar

2015-08-04T00:23:53+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Cevap
Soluk alıp vermede görevli yapı ve organlar:
1. Burun
2. Yutak
3. Gırtlak
4. Soluk borusu
5. Akciğer

Açıklama

Burun:
Burun; hem koku alma hem de soluk verme organı olarak görev yapar. Hava burundan girer. Burnun içinde kıllar ve sümüksü bir sıvı bulunur. Bu yapılar havadaki toz ve mikropları tutarak akciğerlere gitmesini engeller. Ayrıca burundaki sümüksü sıvı solunumla alınan havayı nemlendirir mikropları tutar. Burnun iç yüzeyinde bulunan damarlar ise havayı ısıtarak vücut için uygun hale getirir.

Yutak:
Yutak; havanın gırtlaktan soluk borusuna, besinlerin ise yemek borusuna geçtiği organdır.

Gırtlak: Gırtlak; soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Kıkırdaktan yapılmıştır. İçinde es telleri bulunur. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir.

Soluk Borusu: Havayı akciğerlere iletir. Soluk borusunun ıslak ve kaygan olan iç yüzeyinde titrek tüyler bulunur. Titrek tüyler soluk borusuna giren toz ve mikropları tutarak akciğerlere ulaşmasını engeller. Soluk borusu ağaç gövdesinin ince dallara ayrılması gibi, ince borucuklar şekilde akciğerlerin içine dağılır.

Akciğerler: Göğüs kafesinde bulunan ve yapısı süngere benzeyen organlardır.
53 4 53