Cevaplar

2012-11-07T20:44:19+02:00

     Gelecekte ne olacak, ne değişecek? Bunu hiç kimse bilmiyor. Biz sadece tahmin ediyoruz. Allah gerçekleştiriyor. Her insanın kendine ait geleceği olur.
          Ben de gelecek hakkında düşünüyorum ve plan yapıyorum. Ben 5 yıl sonra üniversiteden mezun olacağım. Şimdi ben hazırlık bölümünde okuyorum, bir yıl sonra fakültemi değiştireceğim. Ben yıllarca diplomat olmayı çok istedim hâlâ da istiyorum. Diplomat olmak benim hayallerimden biri.
          Ben gelecekte eğitimli, gururlu bir insan olmak istiyorum, kendi ülkeme faydalı bir şey yapmak istiyorum.
          Bence her genç kız için bu hayatta en önemli şey ailedir. Mesela benim için aile çok kıymetli, bu yüzden ben gelecekte çocuklarım için özenli ve ilgili bir insan olmak istiyorum.
Üniversiteden mezun olduktn sonra ben farklı ülkeleri gezeceğim. Bu dünyada nasıl güzel ülkeler var? Benim için bu çok ilginç. İlkin ben Türkiye'yi gezmek istiyorum, çünkü orada çok güzel ve eski tarihi yerler var.
          Hayallerimden biri de gelecekte güzellik salonu açmak. Bence güzellik de hayatımızda çok önemli rol oynuyor. Çünkü güzellik dünyayı koruyor. Bunlar sadece benim gelecekle ilgili amaçlarım, hayallerim.
          Hayat her zaman harika olmaz, bazen iyi, bazen kötü şeyler oluyor. Ama bizim çeşitli sınavlardan geçmemiz lazım. Bu sınavlardan, kan ve ateş sınavından geçmek gerek.
          Ben amacıma ulaşmak için gayret edeceğim ve bu arzumun yerinegeleceğine inanıyorum.

7 4 7
2012-11-07T20:44:43+02:00

İnsanlar hayatta birbirleriyle ilişki kurmadan yaşayamazlar. Onlar hep birbirinden haberdar olarak yaiarlar. Sadece insanlar değil de hayvanlar da birbirleriyle ilişki kurarlar.bu yüzden de atalarımız “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar kokolaşa koklaşa anlaşırlar.” demişler. Bizim ilişkimizde çok şey önemli. Haraketler, konuşmalar, duygular, fikirler ve bunun gibi şeyler. Ama en can alıcı detay dildir.
          Dil insan ilişkisinde köprü göresini görür. Dil sayesinde insanlar birbirleriyle anlaşabilirler, hallerini, hatırlarını sorabilirler, okuyabilirler, yani dil olmadan yaşam yoktur. İletişimide dille geliştire biliriz. İletişim de aramızdaki ilişkinin önemli bir parçasıdır.her insan iletişim kurmalı ve kurabilirçkendimizi bildik bileli konuşmadan yaşayamıyoruz. Biz günde kaç kelime söylüyoruz. Tabi ki bunu saymak mümkün değil. İletişimdeki en önemli detay güzel konuşmadır. Eğer insan güzel konuşabilirse, duygularını, fikirlerini doğru şekilde anlatabilirse ve başkasını da dinleyebilirse, saçma şeyleri söylemese, gevezdik yapmasa çok iyi iletişim kura bilir diye düşünüyorum. Ama bizde sadece dil olsa iletişim kuramayız. O dili biz geliştirmeliyiz. Güzel konuşmak için beynimizin bilgilere dolu olması gerek. O zaman biz gizel konuşabiliriz ve etkili şekilde hitap edebiliriz.
          Kırgız halkında “Dilin kemiği yok” diye bir atasözü vardır. Ger.ekten böyle. Dilin gerçekten kemiği yok. Dilimizi zorla tutamayıp bazen her şeyi soylüyoruz. İyi şeyleri de kötü şeyleri de. Bununla karşımızdaki insanı kırabiliriz. Ama bir şey sölediğimiz zamaninsanın yüreğinde bir yara açılabilir. Onu biz silemeyiz.
İletişimde bir önemli şey de yüz ifadelerimiz. İnsanların bazıları karşısındaki insanın yüzüne bakıp konuşkan ya da çok konuşmayan bir insan diye sonuç çıkarıyorlar. Ama bu doğru değil. Mesela, insanın yüzü somurtkansa o ınsan için konuşmaz derler. Yüze bakıp da sonuç çıkaramayız. Herkesin karakteri, yüzü başkadır. Bu yüzden bizim düşündüğümüz şeyler yanlış olabilir.
          Atalarımız “Tatlı dil yılanı deliğiden çıkarır.” demişler. Tatlı dil ne deme?. İnsan çok iyi şeyler söylerse, birisini methederse, çok üzülen insanı sözlerle avutursa, mutlu ederse işte bunların hepsini tatlı dil yapar. Elbette tatlı ile yılanın çıkaramayız.ama böyle karamsar yılanı bile deliyinde çıkarır diye tatlı dilin ne yapabileceyini anlıyoruz. Mesela, sihirli sözcüklergünaydın, iyi akşamlar, iyi günler derken insanlara güleriz ve o insana gününün iyi geçmesini dileriz. Bu da ginimizin iyi geçmesini sağlar. Bizi birisi üzüldüğümüz ya da endişelendiğimiz zaman avutursa, iyi bir şeyler söylerse tabi ki biz biraz da olsa o üzüntümüzü unuturuz ve iyi şeyleri düşünmeye başlarız. Özellikle çocukları ne kadar översek onlar o kadar iyi bir şeyler yapmaya gayret ederler, sevinirler ve kendilerini büyük görüp kendilerine güvenmeye başlarlar. Eğer tam tersini yaparsak onların yetenekleri körelir. Tatlı dil insanlara güç, kuvvet verir. Bu yüzden insanların çoğu güzel konuşan, tatlı sözleri söleyen insanlarla iletişim kurmak isterler.
          Tatlı sözlerimizi içimizde saklamayalım. Birbirimize iyi şeyler söleyelim, birbirimizi kırmayalım. Birbirimizi kırmayıp onun yerine birbirimizin moralimizi düzeltmeyi ve hayatımızı güzel, açık renklerle boyamayı tercih edelim.

4 5 4