Cevaplar

2012-11-07T21:42:25+02:00

FİZİĞİN alt  alanları

MEKANİK-KUVVET HARKET-ÇARPIŞAN ARABALAR

ELEKTRİK-ELEKTRİK YÜKLERİ-ELEKTRİKLİ EV A.

MIKNATISLIK-HAREKETLİ EL YÜK.-MR

Optik-ışık- renkler

gözlem nitel venicel

deney

NİTEL GÖZLEM:DUYU ORGANLARI KULLANARAK 

NİCEL:DUYU ORGANLARIYLA birlikte ölçü aleti kullanarak

Deney=gözlem yapmak olayı anlmak için yeterli olmayabilir.

0
2012-11-07T22:36:07+02:00

Ünite 4 : Kuvvet ve Hareket
Ünitenin Amaci

Ögrenciler ilkögretimde “kuvvet ve hareket” ögrenme alani kapsaminda daha çok temel kavramlar ve ilkeler üzerinde durdular. Dokuzuncu sinifta ise bu konularin islenmesinde basit aritmetik ve cebir bilgisi ile temel geometri becerilerinin de kullanilmasi öngörülmüstür.
Dersin islenisi sirasinda yapilacak etkinlikler zorlayici olmaktan çok, konunun kavranmasini pekistirici olacak sekilde seçilmistir.

Ögrenciler, Bu ünitede aşağıdaki kavramları öğrenecekler

1. Kuvvet ve bileşkeleri

2. Newton Hareket Yasalari ile ilgili olarak; dinamik, eylemsizlik, etki-tepki kavramlarini,

3. Sürtünme kuvveti ile ilgili olarak; kinetik ve statik sürtünme kavramlarini ögreneceklerdir.

Kuvvet Duran bir cismi harekete geçiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cismin yön ve doğrultusunu değiştiren veya cisimlerin biçimlerinde değişiklik yapan etkiye kuvvet denir. Günlük yaşantımızda yapılan her işte kuvvet kullanırız. Öğrencinin kitaplarını taşıması, evin kapısının kapatılması, deredeki suyun akması, bir uçağın havalanması kuvvet gerektiren bazı olaylardır. Bu nedenle yaşantımızda kuvvet olmadan bir iş yapmamız mümkün değildir.

Kainattaki bütün itme ve çekme olaylarının temelinde kuvvet vardır. Kuvvet, bir cisme temas ederek olabileceği gibi temas etmeden de meydana gelebilir. Dünya ve güneşin birbirlerini, mıknatısların diğer maddeleri çekmesi ve elektro manyetik çekim temas gerektirmeyen kuvvete örnek verilebilir. O halde kuvvet; fiziksel, kimyasal ve biyolojik sistemlerin temel özelliğini oluşturan en önemli kavramlardan bir tanesidir

Kuvvetin Cisimlerin Hareketlerindeki Etkileri 1) Kuvvet etki ettiği cisimlere hareket kazandırabilir. 2) Kuvvet cisimlerin hızlarını değiştirebilir.3) Kuvvet hareket eden cisimlerin yönünü değiştirebilir.4) Kuvvet cisimlerde şekil değişikliğine sebep olabilir. 5) Kuvvetlerin cisimler üzerinde döndürme etkileri bulunur.


Kuvvetlerin Bileşkesi Her hangi bir cisme birden fazla kuvvet uygulandığında, cisme tek bir kuvvet uygulanıyormuş gibi olur. Burada bir nesneye etkiyen birden fazla kuvvetin etkisi söz konusudur. R ile gösterilir. Örneğin bir kişinin A noktasından B noktasına taşıdığı bir yükü taşımak için bir başka kişi yardım ederse bileşke kuvvet artacağından taşıma süresi kısalacaktır. Veya bir cisme doğu yönünde 10 Newton kuvvet uygulanırken, bu kuvvete zıt yönde 15 Newton kuvvet uygulandığında cisim ters yönde hareket edecektir. Bu özellikler kuvvetin bileşke kuvveti olarak bilinmektedir.
alıntı

0