Cevaplar

2012-11-08T08:58:22+02:00

Nabız demek kalbin atış sayısı demektir. Yani 1 dakika da kalbin kaç kez attığı demektir. Nabız insanlar için oldukça değişkendir. Nabzınız yani kalp atışlarınız eğer dinleniyorsanız ya da yatıyorsanız azalabilir. Kalp atışlarınız eğer egzersiz yapıyorsanız ya da koşuyorsanız artabilir. Kalbinizin egzersiz yaptığınızda hızlı atmasının sebebi daha fazla oksijene ihtiyaç duyan vücudun kan ile daha fazla oksijeni kaslara göndermesidir.

alıntı

0
2012-11-08T09:54:22+02:00

NABIZ: Kalbin atımını sayma işlemidir; diğer bir deyişle, bir dakikada kalbin kaç kez attığının göstergesidir.
Kalp kasıldığında (her seferinde ortalama 60-70 ml) kanı damarlara pompalar, bu atış atardamarlarda dolgunluk şeklinde hissedilir ve buna “nabız alınıyor” denilir.
Nabız değerlendirilirken sadece kalp atım sayısı değil, atım düzeni ile nabzın dolgunluğu da saptanabilir.
Normal bir yetişkinde bir dakikadaki kalp atım sayısı 60-100 arasındadır.
Kalbin atış sayısı(hızı) hareket edildiğinde, hastalıkta, yaralanmada, duygusal etkilenmelerde artabilir.
12 yaşın üzerindeki kızlarda genellikle erkeklere oranla yüksektir.
Atletlerde (koşucu gibi), dolaşımı çok yüklenen sporcularda istirahat halinde kalp atım hızı 40 civarındadır ve herhangi bir sorun yoktur.
Nabız alınan atardamarlar genellikle yüzeye yakın olanlardır; ile dirsek içinde brakiyal nabız en çok kullanılan nabızlardır. Buralardan alınamadığında ya da gerektiğinde popliteal ve ayak nabızları değerlendirilebilir.
İşaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının uçları birlikte yanyana nabzın üzerine hafifçe bastırılır; çok yüzeysel ya da çok sıkı bastırırsanız nabzı alamayabilirsiniz.
Nabzı 60 saniye(bir dakika) süreyle sayın; 15 saniye sayıp sonuç dört ile çarpılabilirse de aritmi (kalp atımındaki düzensizlik) bu süreçte fark edilmeyebileceğinden özellikle kalp hastalarında bir dakika saymakta yarar var.
Kendi nabzınızı sayarak işe başlayabilirsiniz, sonuçtan emin olamazsanız başka birine de saydırın.
Nabız hızı dakikada 100 üzerinde ise TAŞİKARDİ, 60 altında ise BRADİKARDİ denir.
alıntı

0