Cevaplar

2012-11-08T15:15:30+02:00

Afiş bir haber, bir olayı, bir ürünü yada bir fikri sanatsal ve kültürel açıdan topluma duyurmak amacıyla, değişik yüzeyler üzerine yapılan ve belirli boyutlarda hedef kitlenin görebileceği yerlere asılan duyurulardır. Fransızca’da hem duvar ilanı, hem de sanat değeri taşıyan grafik çalışması anlamına gelen “affiche” kelimesinden dilimize aktarılmıştır.

Afişler farklı boyutlarda tasarlanabilirler. Büyük boyutlu dış mekan afişleri, duvar yüzeylerine ve ilan panolarına asılır. Billboardlar yada otobüs duraklarındaki afişleri dış mekan afişlerine örnek olarak verebiliriz. Dış mekan afişlerinin izlenme süresi kısadır. İzleyici tarafından çok kısa sürede algılanması gerektiği için sade basit ve etkili olmalıdırlar.

İç mekan afişleri ise mekan içlerinde kullanılmak üzere tasarlanan daha küçük boyutlu afişlerdir. Genelde 50x70cm, 45x64cm gibi küçük boyutlarda tasarlanırlar. İç mekan afişleri daha uzun süre izlenebilir. 

Afiş tasarımını içerik üç farklı şekilde tasarlanırlar;

1- Kültürel Afişler: 
Sinema, festival, sempozyum, konser, tiyatro, sergi ve spor gibi kültürel etkinlikleri tanıtan afişler kültürel etkinlikleri duyurmak amacıyla tasarlanırlar. İzleyicileri kültürel bir etkinliğe çeken, bir yerde gerçekleştirilecek ya da gerçekleştirilmekte olan bir etkinliği kitleye ileten afişlerdir.

2- Sosyal Afişler; 
Sağlık, ulaşım, sivil savunma, trafik, çevre gibi konularda eğitici ve uyarıcı nitelikteki afişlerin yanı sıra, politik bir düşünceyi ya da siyasi bir partiyi tanıtan afişler de sosyal afişler gurubunda yer alır. 

3- Reklam Afişleri; 
Bir ürün yada hizmeti hedef kitleye tanıtan ve bu kitleyi alıcı durumuna getirmeyi amaçlayan ticari afişlerdir. Reklam afişlerinin amacı, ürünü tüketicinin ayağına gotürmekten çok tüketiciyi ürüne yönlendirmeye çalışmaktır. 

Bir Afişi Tasarlarken Dikkat Etmemiz Gereken Kriterler;

**Her tasarımda olduğu gibi gözün okuma yönü çok önemlidir. İnsan gözü doğası gereği, izlediği bir sayfaya sol üstten başlayarak, yazı yada imgeleri tarar ve algılar, son olarak da göz sağ alt kısımdan çıkarak algılamasını bitirir. Tasarımı yaparken dikkat etmemiz gereken ise; tasarım yüzeyinde en çok vurgulamak istediğimiz, (örneğin; firmanın, logosu olabilir) öğeyi sol en üst, sol üst orta, en alt orta yada en alt sağ kısma koyabiliriz. Bu bölgeler algılama açısından en yüksek olduğu bölgelerdir. Yine tasarım yüzeyinin tam merkezi gözün algılaması açısından odak noktasıdır. Resmin bu bölümde yada bu bölüme yakın olarak kullanılması algılanmasın kolaylaştır.

0
2012-11-08T15:20:50+02:00

bn yaptım kıratsiyeden önce sakız gibi bi yapıştırıcı var ondan alıyon sonra sindirim  sistemi organlarını çiziyon  boyuyosun sonra yerlerine o yapıştırıcıyla yapıştıyon oluyoooo

 

1 5 1