Cevaplar

2012-11-08T15:28:04+02:00
"Bu dünyada herkes yaptığının karşılığını bulur. Kötüler er geç cezalarını çekerler. İyiler ise, türlü şekil ve yollarla mükâfat görürler. İyi niyetle attığımız her adım, yaptığımız her iş, er geç yüzümüzü güldürecektir.

Birçokları, karşılaştıkları zorluklardan, kötü ve sıkıntılı durumlardan yakınır dururlar. Oysa tüm kötülüklerin ve acı gerçeklerin ilk tohumu insan ruhuna atılır. Yalnız kendini düşünmenin ve bencilliğinin ihtirasına kapılan insanoğlu, dünyayı kendi arzularını fazlasıyla doyurabileceği bir ganimet alanı sanır. Vicdan, irade ve eğitim, o büyük güçlerini göstermediği sürece kötülükler kara bir bulut gibi sarar dünyamızı.

Bazen işlerimizin gönlümüzce olmadığına, çabalarımızın meyvelerini alamadığımıza üzülürüz. Bunların gerçek nedenleri üzerinde duracağımıza koyu bir karamsarlığa kapılırız. Hayatta atılan ilk adımlar, sonuçları bakımından çok önemlidir. Bu nedenle hayatta, her türlü alanda ilk adımları atarken çok dikkatli olmalıyız. Yersiz düşüncelerle, yanlış davranışlarla çevremize,dolayısıyla da kendimize zarar vermekten kaçınmalıyız. Başkalarının bize karşı iyi niyetli olmalarını istiyorsak önce kendimiz iyi olmalıyız. Önemli olan da budur.
Her birey kendi içindeki kötülük tohumlarını yok etmeyi başardığı takdirde, bu dünyada kötülük denen şey de ortadan kalkacaktır.  
1 5 1
2012-11-08T16:23:44+02:00

İyilik öncelikle insan olmanın en büyük erdemlerinden biridir. Neden iyilik yapmalıyız diye düşünebiliriz insanları çıkarcı olarak görebiliriz ama unutmayalım ki biz diğer insanlar için nekadar kötü düşünürsek bizim hakkımızda da insanlar okadar kötü düşünebilirler. Önemli olan mutlu olabilmek için her anlamda pozitif düşünebilmeyi öğrenmektir. İyilik yapmakta ancak insanlar hakkında iyi düşünceler ile mümkün olur. Biz nekadar çok iyilik yapar isek çevremizden okadar çok iyilik ve güzellik alırız. İnsanlara ve dünyaya olan bakış açımız güzelleşir, gelişir.Bizim her yapacağımız karşılıksız iyilik ileride bize kat ve kat mutluluk ve sevgi olarak geri dönecektir. İyilik okadar yüce okadar erdemlidir ki bizi her daim mutlu edecektir. İyilik sonunda kötülük görmüşsek te bunun sonucunda iyiliğe olan inancımızı asla kaybetmiyeceğiz zira iyilik asla yanılmaz. Karşınızdaki mutlaka bunu anlar şayet sizin iyiliklerinize karşınızdaki kötülük ile karşılık veriyor ise onu tatlı bir dille neden böyle yaptığını soracağız elbet bunun da bir sebebi vardır bunu öğrenmeye çalışacağız. Her insan bize benzemez bizim gibi düşünmeyebilir biz çevremizi güzelleştireceğiz ki sonunda hepimiz güzel bir çevrede mutlu bir şekilde yaşayalım.

0