Cevaplar

2012-11-08T15:53:05+02:00


Yüzyıllar önce newton bunu tam olarak açıklamasına rağmen 1900 lü yılların başlarındaEinstein adında bir bilim adamı kütle çekimine bambaşka bir boyut kazandırmıştır. Einstein e göre çekim kuvveti şu şekilde işliyor. mesela bir gergin bez üstüne bir metal top koyduğunuzda nolur. metal topun olduğu kısım içeri doğru çöker. Aynı bezin üzerine bir bilye koyduğunuzda nolur? Bu bilyeler ortadaki büyük metal topa toğru ilerlemeye başlar. Aynı bu örnekteki gibi büyük cisimlerin tümü uzayı kendi üzerlerine bükerek cisimleri kendilerine doğru çekerler. anlaşılması oldukça güç bir teori olabilir ama gerçekten Einsteinin bu buluşu çok mükemmel.Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/385489-kutle-cekimi-nedir.html#ixzz2BdgiMuJC

0
2012-11-08T15:53:36+02:00

Yukarı atılan bir cisim, bir süre sonra döner ve yere düşer. Irmaklar hep yukarıdan aşağıya doğru akar. Bunun açıklamasını "yerçekimi" olarak yaparız. Bu, tüm kütleli nesnelerde, gezegenlerde ve yıldızda varolan bir kuvvettir ve ona "kütle çekimi" diyoruz. 
Bu çekim, en yoğun cisimleri ve "boşluğu" eşit oranda donatır. Ondan korunmanın ya da onu etkilemenin hiçbir yolu yok. Uzaklıkla azalır; ama hiçbir şekilde kaybolmaz. Atmosferi Yerküre'nin çevresinde tutan kuvvet ya da bizim Evren boşluğuna uçup gitmemizi engelleyen kuvvet, Dünya'nın uyguladığı kütle çekimi kuvvetidir. 
Bir yapma uyduyu, Dünya yörüngesine yerleştirmek için gerekli hız, saniyede 8 kilometreden (8 km/s) az değildir. Dünya'nın çekiminden kurtulmak ve onu temelli terk etmek için saniyede 11.2 kilometre hız yapmak gerekir. Güneş'in kütle çekimi daha büyüktür. Çünkü Güneş'in kütlesi, Dünya'nınkinin 400 bin katıdır. Güneş'in kütlesel çekimini aşabilmek için saniyede 16.7 kilometrelik hız gerekir.
Kuşkusuz insanoğlu çok eski zamanlarda da kütle çekimini sezmiş ve onu hesaba katmış olmalı. İlginçtir, bilinen bu eski kuvvet, çağlar boyu açıklanamamış olarak kaldı. Kütle çekimi için bilimsel bir kuram geliştiren ve bunu Evren'i kapsayacak kadar genişleten, büyük İngiliz bilimcisi Sir Isaac Newton (1642-1727) idi.

1 1 1