Cevaplar

2012-11-08T16:52:11+02:00

Mimar Sinan tarafından yapılan cami ve külliyedir. Rivayet o dur ki Koca Sinan 50′sinde iken PadişahKanuni’nin kızı olan Mihrimah sultana aşık olur ancak Hürrem Sultan’ın taht sevdasından ötürü bu evlilik gerçekleşmez.

Koca Sinan eşi öldükten sonra Mihri diye birisiyle evlenmiştir, ancak bu kadına aşık değildir. Lakin Koca Sinan, hem ellisine varmış hem de evli biridir bu yüzden padişah kızının verilemeyeceğini kendisi de bildiği için bu aşkı taşlara yazmak ister. Bunun üzerine yaptığı bu 2 cami arasında öyle bir sır saklar ki görenleri hayrete düşürür. Bu sır sadece Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan günde ortaya çıkmaktadır.

Kitap tamamen bu hikayeyi anlatmaktadır. Lakin kitabı hem edebi hem de tarihi olarak çok yeterli olmadığını belirtmeliyim. İlber ortaylı‘ya göre bu aşk rivayetten öteye gitmez çünkü ortada hiçbir kanıt yok, eğer böyle bir aşk varsa o da bu kadar kuru kuruya anlatılmaz. En azından edebi olarak bu kitap Elif Şafak gibi birisinden çıksa çok daha hoş olurmuş.

Tarihi olarak sıkıntılardan birisi de Mimar Sinan’ın ağzından çıktığı rivayet edilen, öyle bir cami yapacağım ki görenler Taj Mahali bile unutucaklar cümlesi. Zira Taj Mahal Koca Sinan öldükten epey sonra yapılmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere tarih bilgisi edinmek isteyenlere tavsiye edilmez.

Kitap kimlere hitap ediyor? Eğer aşk kitabı okuyacaksanız ve çok fazla beklentiniz yoksa, aynı zamanda vaktiniz boş ise tarihi bilgi olsa da olur olmasa da, şu aralar yayında olan meşhur diziyi* izliyorsanız okuyabilirsiniz. Zira en fazla metrobüste okunulabilitesi olan bir kitap. Zaten kitabın her iki sayfasından biri de boş! Kimsenin emeğine saygısızlık olsun istemem ancak grange gibi yazarları okuduktan sonra bu kitap çok çocuksu geldiğini de itiraf etmeliyim kaynakhttp://bu3.net/iki-cami-arasinda-ask-ozeti

1 5 1
2012-11-08T16:53:00+02:00

18 yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahtta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a âşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır. Payitahtta dönüşte Mihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir. Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendinisanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler. Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan'ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan'ı anlatan sürükleyici bir roman.

0