Cevaplar

2013-10-09T16:18:46+03:00
İSKELET SİSTEMİ
Organizmaların vücuduna desteklik yaparak kendilerine özgü şekillerinin oluşmasını sağlayan yapılara destekleyici yapılar denir.

A. İSKELET ÇEŞİTLERİ
Hayvanların çoğunda, vücuda destek olan, koruyan ve kaslara bağlanarak hareketi sağlayan iskelet sistemi bulunur. Hayvanlarda görülen iskelet dış ve iç iskelet olmak üzere iki tiptir.
1. Dış İskelet 
Dış iskelet özel hücreler tarafından dışarıya salgılanan organik ve inorganik maddelerden meydana gelir. Dış iskelete sahip canlılarda iskelet görevi yapan kısımlar vücut dışında bulunduğu için kaslar iskelete içeriden bağlanır. Eklem bacaklılarda ve bazı yumuşakçalarda görülür.
Dış iskelet büyümeyi sınırlandırır. Bu nedenle dış iskelete sahip hayvanlar, gelişme döneminde iskeletini ya tamamen atarlar veya daha büyüğünü oluştururlar. Bu olaya deri veya kabuk değiştirme denir.
2. İç İskelet 
İç iskelet embriyonun mezoderm (orta deri) tabakasından farklılaşır. Genellikle kıkırdak ve kemikten meydana gelir. Kaslar iskelete dışarıdan bağlanır. Canlının büyümesini sınırlandırmaz. Aksine boyca uzamayı sağlar.
Omurgasızlarda yaygın olarak iç iskelet görülmez. Sadece derisi dikenlilerde gelişmiş bir iç iskelet vardır. 
Omurgalılarda iç iskelet, kıkırdak ve kemik dokudan meydana gelmiştir. 

B. İNSANDA İSKELET SİSTEMİ
İnsanda iskelet sistemi kemikler, kıkırdak yapılar ve eklemlerden meydana gelir. 
1. Kemiklerin Yapısı 
Kemiklerde bulunan, % 25 su, % 45 inorganik madensel tuzlar (kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat, magnezyum fosfat az miktarda sodyum ve demir) kemiğin sert yapısını, % 30 organik maddeler ise esnekliği sağlar. Canlı kemik hücrelerine osteosit ve bu hücreler tarafından salgılanan organik ara maddeye osein denir. Bu iki yapı kemik dokusunu meydana getirir. Kemikler yapıları yönüyle iki kısma ayrılır.
a. Sıkı Kemik Dokusu : İskeleti oluşturan bütün kemiklerin dış yüzeyi ile uzun kemiklerin gövdesi, sıkı kemik dokusundan meydana gelir. Bu doku iç içe daireler halinde sıralanmış lamelli yapıdadır.
Lamellerin ortasında kan damarları ve sinirlerin geçtiği Havers kanalı bulunur. Havers kanalındaki kan damarlarından kemik hücrelerine besin ve oksijen iletilirken artık maddeler aynı yoldan geri alınır.
Havers kanallarını birbirine bağlayan yan kanallara da Volkman kanalları denir. Ortasında havers kanalı, etrafında halkasal kemik hücreleriyle aralarını boşluk bırakmadan doldurmuş ara maddeden yapılmış lamelli birimlere Havers sistemi denir.
 
0
  • Eodev Kullanıcısı
2013-10-09T16:20:33+03:00
Okurlarımızdan aldığımız geri bildirimlerden ve genel olarak günümüz gençliğinde gördüğümüz -ve çok memnun olduğumuz- giderek artan spor yapma, kas geliştirme, vb. eğilimlerden, insanımızın en yakından tanıdığı ve en çok merak ettiği sistemimizin kas ve iskelet sistemimiz olduğunu düşünüyor ve görüyoruz. Bu sebeple, bu yazımızda kısaca kas ve iskelet sisteminin nasıl evrimleştiğine değindikten sonra, vücut çalışan okurlarımızın dikkat etmesi gereken bazı noktalara değinecek ve ayrıca o binbir emekle geliştirilen kaslarının, biyolojik olarak nasıl çalıştığını, nasıl büyüdüğünü ve nasıl daha kolay büyütülebileceğini, Evrimsel Biyoloji ve Gelişim Biyolojisi'nden örnekler vererek anlatmaya çalışacağız. Sanıyoruz ki birçok okurumuzun merakla okuyacağı bir yazı olacaktır. 
1 5 1