Cevaplar

2012-11-08T18:10:13+02:00

FAALİYET RAPORU   No:1                                                              

 

İhbar zamanı:     9 temmuz 2005  saat 18:00

 

İhbar türü     :     Dağ kazası                                   

 

 

Yaralının bulunduğu yer:      Niğde Aladağlar Vali konağı civarı,

 

                                                         N   37° 45' 29,2''

                                                         EO 35° 10' 02,6'' koordinatları

 

Yaralının durumu          :       Sağ ayağında kırık. Genel durumu iyi

 

   Yaralı sedye ile saat 03:30 da 5 saatlik bir sürede araçlarımızın bulunduğu yere nakledildi. Ambulansa ihtiyaç olmadığı Doktor tarafından değerlendirilip saat 05:40 da Çamardı devlet hastanesine ve oradan Ambulans ile Niğde devlet hastanesine nakli gerçekleşti. Hastanede yapılan  geçici alçı  atelleme ve  müdahaleler  sonucu  Ankara’daki  evine  yollanarak    20 Temmuz 2005 saat 14: 30 da operasyon kesin olarak sonlandırıldı.

 

Operasyona katılanlar:

 

Akut Niğde Birimi

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu Sporcuları

1 1 1
2012-11-08T18:10:45+02:00

Tıp bilimlerinde akut terimi ya “hızlı başlayan ” ya da “kısa süreli ” hastalıkları, bazen de her iki durumu birden tanımlamak için kullanır. Bu sıfat pek çok hastalığın tanımının bir parçasıdır ve bu yüzden bu hastalıkların isimlerinde yer alır. Örneğin akut lösemi ya da akut Akut Romatizmal Ateş gibi. Akut, kronik teriminin tam karşıt anlamındadır.

.
Akut terimi halk arasında sıklıkla “şiddetli” ya da “ciddi” terimleri ile karıştırılmaktadır. Akut terimi tamamen farklı bir anlam ifade eder ve bir hastalık akut olabilir ama şiddetli olması gerekmez.


Subakut terimi ise “akut ve kronik arasında” anlamına gelmektedir. Subakut ateş belirtileri ya da subakut endokardit örnek olarak verilebilir. Örneğin, Subakut sklerozan panensefalit zeka geriliği ve sinir sistemi fonksiyonunun kaybolması sonucu çeşitli hareket bozuklukları ile karakterize nadir görülen bir beyin hastalığıdır.

Kronik ise akut teriminin tam karşıtıdır ve uzun süre devam eden durumları tanımlamak içinkullanılır. Örnek olarak kronik bronşit verilebilir. Kronik terimi de tıpkı akut için olduğu gibi halk arasında genellikle “şiddetli” ile karıştırılmaktadır. Yinelemek gerekirse, kronik tıbbi anlamda tamamen farklı bir anlama sahiptir ve bir hastalık kronik olabilir ama şiddetli olması gerekmez

0