Cevaplar

2012-11-08T18:44:36+02:00
TMMOB'dan Basın Açıklaması Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır, ilde deprem konusunda gereken önlemlerin alınmadığını söyledi.   Son Dakika! Kredi Kartı Borcundan Kurtul..12 Takside Böl...

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şemsettin Bakır, ilde deprem konusunda gereken önlemlerin alınmadığını söyledi.

Sanat Sokağı'nda bir basın açıklaması yapan Şemsettin Bakır, ilde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını belirterek, ülkenin mimar, mühendis ve şehir plancılarının örgütü TMMOB olarak yakınlarını kaybedenlerin acılarını paylaştıklarını belirtti. Bakır, "Bilim insanlarının, Van Gölü'nün kuzeydoğusundaki Çaldıran Fayı'nın 1976'da 7,3 büyüklüğünde bir deprem üreterek kırılmasının ardından geçen 35 yıllık sürenin önemli bir enerji birikimine neden olduğu ve fay hattında her an yeni bir kırılmanın gerçekleşebileceği noktasındaki uyarıları bile duymazlıktan gelindi. Van'da etkili bir deprem beklendiği belirtiliyor ve yetkililerin önlem alması isteniyordu. Ancak Van ne 2001 yılında 19 pilot ilde uygulanmaya başlanan yapı denetim sistemine dahil edildi ne de yapı denetim sistemi kamu binalarını kapsayacak şekilde genişletilebildi. Ne proje ve uygulama denetlenebildi ne de yapı malzemelerinin 1998 Deprem Yönetmeliğindeki standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilebildi" ifadelerini kullandı.

Van Depremlerinin birinci yıl dönümünde "Depreme Duyarlılık Yürüyüşü" gerçekleştireceklerini de kaydeden Bakır, "Tüm kamuoyunu etkinliğimize davet ediyor, yeni yıkımların ve acıların yaşanmaması için mücadele etmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" şeklinde konuştu. - Van

0
2012-11-08T18:44:38+02:00

 

Cizre'deki okur-yazar buluşmasının ilk konuğu yazar Metin Eriş oldu

ŞIRNAK - Şırnak’ın Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak başlatılan proje kapsamında okur-yazar buluşması gerçekleştirildi. Cizre’de bir ilk olan projeyi öğrenciler sevinçle karşılarken, buluşmanın ilk konuğu Dr. Metin Eriş, 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal’ı anlattı.

Cizre Kaymakamı Şenol Koca’nın talimatı ile Cizre Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Cizre Edebiyat Günleri' projesi kapsamında her ay 100 lise öğrencisi, bir yazarla buluşuyor. Uzun soluklu projenin ilki etkinliği Cizre Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Okur –yazar buluşmasının ilk konuğu Dr. Metin Eriş oldu. Yazarın 'Gönlümde Taht Kuranlar' adlı son kitabı, piyasaya çıkış tarihinin bir ay öncesinden öğrencilere hediye edildi. Buluşmada Dr. Metin Eriş, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı anlattı. Ardından gençlerin sorularını cevaplayan Eriş, programın sonunda öğrencilere kitaplarını imzaladı. Cizreli gençler ilk defa bir yazarla tanışmanın, bir yazarı dinlemenin ve bir yazara kitabını imzalatmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, Cizre’ye geldiği için Dr. Metin Eriş’e teşekkür etti.

Dr. Eriş de Cizre’de gençlerle buluşmasının kendisi için çok önemli olduğunu ifade etti. Gençlerle tanışmanın kendisini mutlu ettiğini belirten Eriş, kendisini dinledikleri için gençlere teşekkür etti.

(CİHAN)

0