Cevaplar

2012-11-08T21:52:40+02:00

meyve zaten tohumdur ve bitkinin çoğu zaman dişinda oluşur

0
2012-11-08T21:56:10+02:00

er çiçekli bitkinin meyvesi var mıdır?Varsa eğer neden karanfil gibi çiçeklerin meyvesi yok?

Çiçekli bitkilerde döllenme sonucunda tohum taslağı gelişerek tohumu meydana getirir. Bu sırada tohum taslağını saran ovaryum (yumurtalık) da bazı değişikliklere uğrar. Bunun sonucunda döllenme sonrası farklılaşmış ovaryum ve kapsadığı tohumların meydana getirdiği topluluğa meyve denir. 
Kural olarak döllenme olmadan yani tohum meydana gelmeden meyve gelişmez. (Çok nadir olarak tohum taşımayan meyvelere rastlanabilir.) 

Bütün çiçekli bitkilerde döllenme sonucunda meyve oluşur. Fakat meyve dediğimiz yapılar örneğin bizim alışageldiğimiz yenebilir, yumuşak yapılı, renkli meyvelerden ibaret değildir. Mesela hayvanların kürklerine yapışıp bitkinin tohumunun farklı yerlere dağılmasını sağlayan �pıtrak� adı verdiğimiz yapılar aslında o bitkinin meyveleridir. Sözünü ettiğimiz karanfil gibi bir bitkinin meyvesi bizim alıştığımızdan farklı yapıda olabilir ve bu yüzden belki de dikkatinizi çekmemiştir. Ayrıca meyvelerin de hepsi elma armut gibi belirgin bir etli dokuya sahip değil ve büyük olasılıkla karanfil gibi çiçeklerde tohumun etrafındaki besin doku çok az. 

Bana göre başka sebeplerden biri de şu olabilir: Bu tip bitkiler satılmak üzere hızla üretilip kesiliyorlar. Döllenme olmadan tohum ve dolayısıyla da meyve oluşmuyor. Aklıma gelen bu bitkilerin döllenmeye ya da meyve oluşturmaya fırsat olmadan kesildikleri. Örneğin aşağıdaki resimlerde vahşi bir gül türünün meyveleri görülüyor �ki bunlar bizim günlük hayatta karşılaştığımız yapılar değil
.0