Cevaplar

2015-07-21T12:41:14+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Öncelikle günaydın . mustafa kemal kurtuluş savaşını samsundan başlatmasının nedeni ve amasya erzurum sivas güzergahında ilerlemesi ve ankarada TBMM Yİ kurmasının nedenleri vardır önce bunları bilelim. 

1- samsun : samsun karadenizden rus donanmasının henüz çekilmemiş olsada rahatça geçilebildiğini öne sürerek türk amiralleri karadenizden samsuna çıkışın yani anadoluya daha kısa ulaşmanın yolu olarak görmüştür. 

2 - amasya : öncelikle amasyadan başlamadan önce , atatürkünde kendi kafasında bu kurtuluş ayaklanmasını daha çabuk başlatmak ve kısa şekilde tüm yurda sorunsuz şekilde yaymak için 3 aşamadan oluşan kilit noktalar üzerine kararlar alındı ve kongreler düzenlendi işte ilkide amasya genelgesidir. ( kongresi ) 
amasyada alınan kararlar : 
- vatanın bütünlüğü ve milltein bağımsızlığı tehlikdedeir. 
- vatanın milli birliğini yine milletin azmi ve kararlı davranışları kurtaracaktır. 
- istanbul hükümeti görevini dügün yapamamıştır ve türk milletini yok saymıştır. 
- anadolunun en güvenli ve son kongresi sivasta düzenenecek gönülü asker alımı yapılacaktır. 
işte bunlar yani amasya kongresinde milli birlik uyandırılmıştır. şimdi diğer adım olan erzuruma geçelim. 

3 - erzurum : 
- milli sınırlar içinde vatan bir bütün ve parçalanamaz. 
- kuvay-ı milliyeyi etkin milli iradeyi hakim kılmak esastır. 
- azınlıklara sosyal ve siyasi dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez , vermiyicezde. bu vatan türklerin öyle de kalacak 

ben kısa tutmaya çalıştım fakat bu kongrede alınan kararlar 23 madde den oluşmaktadır. bu sivas kongresindede halkın kuvay-ı milliyesi oluşturulmuş milli iradesi kurtulmuştur artık son olarrak sivasta herşey yerine cuk diye oturacak ve bir akım bir saldırı başlatılacaktır. 

4- sivas kongresi : 
- manda ve himaye artık çıkılmalıdır. 
- yeni rejimler doğrultusunda yeni bir devlet gerekmektedir. 
- kurulacak mandacılık sistemine biran önce sert şekilde dur denmedilir. 
- oluşturulan kuavay-ı miliye güçler derhal oluşturulmaı ve askerlerimiz ile yunanlılara veyahut kasabaları hızlıca kurtarmalıdır. 

ben yine kısa tutuyorum bu sivas kongreside anlaşılacağı gibi halk son olarak teşfik edilen rejime ısınmış ve artık hazırdır. şimdi KURTULUŞ SAVAŞININ BAŞLATILMA VAKTİDİR .  GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER ... 

ŞİMDİ İSE 2. OLAN SORUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÜN SAMSUNA HANGİ RÜTBE VE YETKİLERLE ÇIKTI ? 

atamız 19 mayıs 1919 yılında kendi iradesi ile yakın silahtar arkadaşlarını beraberinde götürerek ( kendileri çoktan hazırdı ) en son 1 nisan 1916 yılında rütbesi olan tümgeneral rütbesi ile samsuna çıkmıştır. fakat 8 eylül 1919 yılında ise erzurum kongresini yaparak 15. kolordu komutanına padişah vahdettinin de emri iile rütbesi elinden alınıp istanbula çağrılarak 2 gün hapis yattı . ayrıca yattığı bu hapi daha uzun sürebilirdi fakat doğu sınırları komutanı kazım karabekir paşa tarafından kurtarıldı.  daha sonra ise sivas kongresinde kendi aldığı kararları sadece dinleici yani seyirci sıfatıyla dinledi . 19 eylül 1921 tarihinde ise TBMM TARAFINDAN KENDİSİNE MARAŞEL VE GAZİ ÜNVANLARI VERİLDİ . 

0