Cevaplar

2013-10-13T15:03:56+03:00
Uluslararası İlişkiler siyaset biliminin bir dalıdır ve "uluslararası sistem" içindeki aktörlerin özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin diğer devletlerle uluslararası/bölgesel/hükumetler arası örgütlerçok uluslu şirketler uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinlerarası bir disiplindir.

Disiplinler arası bir disiplin olması sebebiyle siyaset bilimi iktisat(uluslararası iktisat uluslararası politik ekonomi) tarih (siyasi tarih) hukuk (anayasa hukuku yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk) felsefe (siyaset felsefesi ve etik) sosyoloji psikoloji coğrafya antropoloji sosyal çalışma kriminoloji toplumsal cinsiyet çalışmaları ve kültürel çalışmalar gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.
0
2013-10-13T15:04:20+03:00
Uluslararası İlişkilerin çalışma alanı oldukça geniştir. . Küreselleşme devlet egemenliği uluslararası güvenlik ekolojik sürdürebilirlik nükleer silahların yayılması milliyetçilik ekonomik kalkınma küresel finans terörizm organize suç insan güvenliği dış müdahalecilik ve insan haklarına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde inceler.
0