Cevaplar

2012-11-09T23:11:14+02:00

HTML, web sayfası tasarım dilidir. İngilizce açılmış şekli: Hyper Text Markup Language (yani Hiper Metin Kodlama Dili). Her ne kadar böyle heybetli bir isime sahipse de, sizleri korkutmasın. Birkaç günlük bir çalışmayla, iyi web sitesi yapma yetisine ulaşabilirsiniz. Elbette HTML sanal ortamda her şey değildir, ama ilk kapıları size HTML açacaktır. Neyse lafı uzatmadan, konuya giriyorum.

HTML uygulamaları için derleyici bir programa ihtiyacınız yoktur. Basit bir metin editörü işinizi görecektir. Mesela ben “Notepad” kullanıyorum. Şimdi bir notepad açın ve yolculuğumuza başlayalım. (Notepad olması şart değil, bulamıyorsanız Internet Explorer’ın alet kutusundan “Görünüm/Kaynaklar” (“View/Source”) kısmını işaretleyin. Karşınıza bir notepad çıkacaktır, fareyle Dosya/Yeni (File/New) seçeneğini seçerek yeni bir sayfaya başlayın.)

Sayfa Yapısı
HTML dilinde çoğu kod için "AÇTIĞINI KAPAT" kuralı geçerlidir. Örneğin bir HTML sayfası <html> koduyla başlatılır ve </html> koduyla bitirilir. Şimdi ilk HTML uygulamamızı yapalım:

<html>
merhaba
</html> 
Bu uygulamada "merhaba" yazılı bir web sayfası yaptık. Bu sayfayı görmek için notepad&#39;e yukarıdaki kodları yazın, ve deneme.html gibi bir isim ve html kök ismi ile kaydedin. Notepad sayfanızı web sayfası halinde kaydeder. Şimdi bu kayıtlı sayfayı (ismini "deneme.html" koymuştuk.) bulun ve açın. ("Windows Explorer" ile bulabilirsiniz, veya masaüstünekaydetmişseniz masa üstüne bakın. Kaydettiğiniz dosyaları bulmakta sorununuz varsa, önce Windows Explorer, Windows Commander gibi yazılımların üzerinde çalışın ve bilgisayarın dosyalama sistemi üzerinde fikir sahibi olmaya çalışın.)

Geliştirilmiş Sayfa Yapısı
Bu ilk uygulamamızda sadece bir kod öğrendik: <html> Bir HTML uygulaması bu kodla başlar ve </html> koduyla kapatılır. (AÇTIĞINI KAPAT kuralı.) Web sayfasına yazdırmak istediğiniz metinleri ise doğrudan yazabilmektedsiniz.Tabi genellikle HTML sayfaları çok daha karmaşık olur, bu nedenle bu karmaşaya uygun, daha ayrıntılı bir iskelete ihtiyacımız var. Genelde web sayfaları şu iskelet üzerine yapılandırılır:

<html>
<head>
<title>HTML Uygulaması Deneme:2</title>
</head>
<body>
merhaba
</body>
</html> 


2 4 2