Cevaplar

2012-11-10T10:33:10+02:00

stop kullanılır çünkü o zamanlarda boşluk yoktu burdaki gibi stop yaptıkları zaman boşluk oluyo anladınmı 

1 1 1
2012-11-10T10:33:13+02:00

Telgraf'ın en büyük özelliği elektrik akımını kullanan ilk haberleşme aracı olmasıdır. Telgraf ortaya çıkmadan önce haberleşme için sadece mektuplar kullanılıyor idi.

1830 yılında ABD'li Joseph Henry ( d.1797 - ö.1878 ) tarihi etkileyecek buluşu ile dünyayı etkileyen adam oldu.

Yine ABD'li bir ressam olan Samuel Morse ( d.1791 - ö.1872 ) elektro mıknatıstan söz eden birisi ile karşılaştı. Morse zaten o ana kadar bu konuda çalışıyor idi. Artık çalışmalarını elektro mıknatıslı model üzerinde yapmaya başladı.

1835 yılına gelindiğinde, Morse'un hazırladığı ilk elektromıknatıslı telgrafını çalışıyordu. Bu telgrafta elektromıknatıs başlıklı bir kalem vardı. Kalem elektro mıknatıstan aldığı hareketleri kağıt bir şerit üzerine zig zag şeklinde çizgiler çizerek kopyalıyordu. Ancak bu sistem başarısız oldu.

Çalışmalarını hızlandıran Morse ve yardımcısı Vail sonunda başarılı oldular. Nokta ve çizgilerden oluşan ve bundan böyle Mors alfabesi adıyla anılacak olan bir kodlama sistemi ortaya çıktı ve telgrafın popülerliği hızla arttı. İlk telgraf hattı 1843 yılında Washington, D.C. ile Maryland, Baltimore arasına çekildi.

[düzenle]Çalışma şekli

Elektrikli telgraflar, bir verici, bir alıcı ve ikisi arasına çekilmiş elektrik hattından oluşur. Sistemdeki vericiye maniple denir. Maniple bir nevi anahtar görevi görür ve telgraf şebekesindeki elektrik akımını açıp kapatır. Manipleye basılınca devre tamamlanır ve telgraf şebekesinden akım geçerek sinyaller iletilir.

Bu sırada sinyallerin gönderildiği yerde alıcılar vardır. Bu alıcılar, elektro mıknatıs bobinlerinden yapılmıştır. Elektro mıknatısın karşısında ise madeni bir çubuk vardır. Bu çubuk elektro mıknatıstan akım geçtiği zaman ileri geri hareket eder. Çubuğun ucunda bulunan mürekkepli kalem bir kağıt şerit üzerine nokta (.) veya çizgi (-) şeklinde şekiller çizer.

Sesle çalışan alıcılar da ise alıcı kağıt bir şeride yazı yazmak yerine, sert bir cisme vurarak tıkırtılar çıkarır. Eğitimli ve tecrübeli telgraf operatörleri , bu sesleri dinleyerek mesajı çözerler. Duyulan kısa tıkırtı sesi nokta (.), uzun tıkırtı sesi ise çizgi (-) anlamına gelmektedir.

1 1 1