Cevaplar

  • C5kn
  • Elit Moderatör
2016-04-18T16:37:48+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Osmanlı Devleti'nin I.Dünya savaşına girmesiyle Ermeniler bu durumdan yararlanmak istedi.Rus ordusu ile birlik olup Osmanlı'ya saldırmak icin hazırlıklara basladı.Rusya'nın amacı Ermenileri kullanarak Doğu Anadolu'yu ele gecirebilmekti.Bunun icin de Erzurum,Erzincan,Muş ve Bitlis'i işgal ederek burdaki Ermenileri ayaklandırdı ve silahlanmasını sağladı.Ermeniler Türk köylerine baskınlar yaparak katliamlara basladılar.
 
Ermeniler Osmanlı Devleti'nin Canakkale Cephesi'nde mücadelede olduğu sırada isyan hazırlıkları yapıyordu.ARARAT(Ermeni örgütlerinin resmi gazetesi) ile yapılacak eylemlee acıklandı.Bu doğrultuda Ermeniler Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok isyan cıkardılar..

Şubat 1915'de Van'da olaylar baslattılar ve Rusya da Van'ı isgal etti.Bu bölgeye Ermeni Vali atadı.Osmanlı valisi Cevdet Bey Türk'leri katliamdan korumak amacli göc ettirdi.Ancak yolda yine Ermeniler tarafından saldırıya uğratıldı.

Ermenileri yalnızca Rusya değil İngiltere ve Fransa da desteklemistir.Ermeni komitelerinin desteğiyle isyanlarda büyüdü.Bunun üzerine Osmanlı Devleti 24 Nisan 1915'de bir genelge yayınladı.Ermeni komite merkezlerinin kapatılması, belgelerine el konulması ve komite liderlerinin tutuklanması istendi..
 
TEHCİR KANUNU(27 Mayıs 1915)
Osmanlı Devleti'nin aldığı önlemler sonuc vermeyince 27 Mayıs 1915'de "Tehcir(Göç) Kanunu" çıkarıldı.Bu kanun ile isyanlara karısan Ermeniler savas bölgesinden ülkenin güvenli bölgelerine zorunlu göçe tabi tutuldu.

Tehcir Kanunu ile isyan etmedikleri icin Ermeni çeteler tarafından öldüren Ermeni halk da güvenli bölgeye gecmis oldu.Cıkarlarına uymadığından bu kanuna Ingiltere,Fransa ve Rusya'nın öncülüğünda Itilaf devletleri karsı çıktı.
 
#1912 yılında yapılan nüfus sayımında Osmanlı topraklarında 1milyon 300 bin ermeni yaşamaktaydı Göc ettirilenlerin sayısı ise 702.900dür.
 
Tehcir sırasında 10 bin kisi eşkıya saldırısı sonucu,30 bine yakın kisi de salgın hastalıklar sonucu yasamını kaybetti.Tarafsız arastırmacılara göre ise 300 bin Ermeni ölmüstür.Buna karsılık Ermeni ceteleri yaklasık olarak 600 bin Türk'ü katletmis 500bin Türk'ü de göçe zorlamıştır.
 
Bolşevik Ihtilali sonrasında Rusya'nın I.Dünya Savası'ndan ayrılmasıyla Ermeniler de Osmanlı topraklarından kacmıstır 31 Aralık 1918 de kaybedilen I.Dünya Savası sonrası "Geri Dönüs Kararnamesi" ile Ermenilerin dönmesine ortam hazırlandı...
 
Ermeniler Mondros Ateskesinden sonra yeniden ayaklandı.Ermeni Patriği Zevan Efendi teskilatlanma cabalarındayken,Bugos Nubar Paşa ise bağımsız Ermeni devleti icin Itilaf devletlerine basvurdu.
TBMM acılmasından sonra Doğu Cephesi komutanlığına atanan Kazım Karabekir Paşa isyan cıkaran Ermenileri yenilgiye uğrattı.3Aralık 1920 de imzalanan Gümrü Antlasması ile Ermeniler Türkiye üzerinde hicbir hakları olmadığını kabullendi..
9 4 9