Cevaplar

2016-06-24T23:56:29+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Çevremde çok yardım eden insan pek yoktur. Çoğusu kendisi düşünür durur. Lakin bir Teyze var işte o yardıma doyamaz. ona bu yardımları nasıl yaptığı sorduk yanıtı beni başta olmak üzeri, birçok yaşıtımı utandırdı. 

Ben: Hanım Teyze bu yardımları ne için yapıyorsunuz? oysaki onlar çok kötü. Ben olsam yapmazdım.

Hanım Teyze: Olur mu kızım! onların yaptıkları yaparsak ne farkımız kalır. Ben Allah için yapıyorum.

Ben: Ama hanım teyze ya niyeti kötüye kullanırlarsa, bende hep öyle olmuştur. Canınız yanmaz mı o zaman. Beddua etmez misiniz onlara? ya Allah canları alsın diye bir niyette bulunmaz mısınız?

Hanım Teyze: Elbetteki hayır. onlara dua etmek varken niçin beddua ediyoruz ki? öyle bir şey demem ben. Allah hepimizi yanlış yapmaktan korusun evladım. Tövbe et sende.

Ben : Amin. Hanım Teyze bir şey söylemek istiyorum. Ben bana iyi davranmayanlara iyi davranmak istemesem de iyi davranıyorum.Bunu yalnızca Allah için yapıyorum.Ama senin kadar sabırlı hiç olamadım.
Hiç....

Hanım Teyze : önemli olan şeytana yenilmemek olduğu kadar nefise de yenilmemektir.Sen şeytanı biraz da olsa geçiyorsun imanın gücüyle, şeytanında şeytanı nefis değil midir? mesele orası işte... onu geçmen gerekiyor.

Ben : Haklılıkta son noktasın hanım teyze. Ne kadar temiz düşüncelerin var. Peki iyilik yapmayı neden seviyorsun? Allah seni sevsin diye mi?, Sevap olsun diye mi? yoksa insanları sevdiğin için mi?...

Hanım Teyze: Kızım her şeyi yaratanı sevdiğim için bu işi yapıyorsam elbetteki diğer her türlü istek içinde barınır. Sen çok sorgulayıcı bir kızsın bu çok iyi. Dinimizi körü körüne değilde öğrenerek iman etmen eminim ki sana benim ki gibi bir düşünce sağlayacaktır.Allah'a minnettarım ki imtihanım her geçen gün zorlaşıyor.

Ben : Hanım Teyze imtihanın zorlaşıyorsa Allah'a neden minnettar olur ki insan orası çözemedim. Benim felsefeme göre abez geldi...

Hanım Teyze : Allah sevdiği kuluna çektirir kızım. o yüzdendir ki bizler başımıza gelen belaya bile iyilik ile cevap veririz. Her şeyden önce Müslümanlık görevimiz.

Ben : Ama Allah gavura da çektiriyor peki ya buna ne diyeceksiniz? onlar ise hiç iyilik etmezler zaten. hem iyi olan neden çeker. o kadar iyilik yapıyorsun sonuçta.

Hanım Teyze : Çok güzel bir soruydu bu. Teşekkür ederim. Öncelikle Allah gayrimüslimlere de çektirir lakin onlar bunun Allah'tan geldiğine inanmazlar ve sabır etmezler. isyankardır onlar. Böyle insanlar imtihandan nasıl nasiplenebilir ? Biz ki, Allah'tan geldiğine şüphe etmiyoruz. Eğer imtihanımız zorlaşmış ise kendimizde hata arıyor ve o hataları kıyamet kopmadan önce düzeltiyoruz ya da bunun için çabalıyoruz. Kıyamet kopacağı zaman  salih amellerimiz dışında fayda veren bir şey olmayacak. Bizler sevaplarımızı artıyoruz. onlar ise günahlarını. Allah hidayet etsin.

Ben : Hanım Teyze, Allah iyiliklerini devamlı kılsın. Peygambere komşu etsin. Ne güzel konuştun öyle. Çok teşekkür ederim. Allah'a emanet ol.

Hanım Teyze: Sende kızım, Sağlıcakla kal.Başka kimsemiz yok ki zaten Sende Rahman'a emanetsin.

------------

Böyle bir konuşma hiç kimse ile aramda geçmedi. Hayal ürünü olarak yazdım ama.. şimdi Annem desem uyduruyorsun diyeceksin ama Annemin düşüncelerini kendi cümleme dökerek yazdım biraz olsun nasihat alabildiğimi umuyorum.

RabbeGidenYolcu...

Başarıların Başarısı Senden beklerim.


3 5 3