Cevaplar

2012-11-11T12:56:51+02:00

Valla benim bulabildiğim tek şey şu;

Görmez: Tarihe Mal Olmuş İsimlerin Yanlış Olduğunu Söylemek Doğru Olmaz Almanya’da 4 günlük bir ziyaret için bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk’ün, bazı ailelerin çocuklarına koyduğu isimler ile yapmış olduğu açıklamaya cevap verdi.

Almanya’da 4 günlük bir ziyaret için bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk’ün, bazı ailelerin çocuklarına koyduğu isimler ile yapmış olduğu açıklamaya cevap verdi. Görmez, “Doğrusu kastını aşan ciddi bir yanlış anlama ile karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek isterim.” dedi.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandıran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Şahsen müftümüzün basına yansımış şekliyle ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Çünkü bu isimlerin her birisi topluma mal olmuş tarihe mal olmuş çok önemli isimler. Her birinin arkasında çok büyük tarihi değerler mevcuttur. Bunları kadim sözcüklerin satır aralarından çıkarılan manalar ile değerlendirmek son derece yanlıştır. Tamamen kastını aşan zorlama bir yorum olduğunu tahmin ediyorum. Bundan dolayı hiç bir kardeşimizin incinmesini istemeyiz. Bu tamamen kastını aşan zorlama bir yorumdan kaynaklanıyor.” dedi.

Söz konusu isimlerin her birisinin arkasında tarihe mal olmuş çok yüksek değerler olduğunun altını çizen Görmez, “İsmin Arapçadaki diğer adı alemdir. Alem aynı zamanda arkasında önemli erdemleri faziletleri sembolleri simgeleri bulunduran kelime ve kavramlar demektir. Toplum hem Türkiye’de hem de dünyanın muhtelif yerlerinde bu isimleri verirken, hiç bir zaman kadim sözcüklerde yüzlerce sözlük manası olan herhangi bir kelimeyi dikkate alarak vermezler. Bunu düşünmek dahi eleştirmek dahi abesle iştigaldir.” diye konuştu.

0