Cevaplar

2012-11-11T14:18:09+02:00

Borun en göze çarpan özellikleri nanoteknolojiyle daha da ilerletilebilir. Mesela, NNT tarafından üretilen bor elmas tozu (MCDP) ,olağandışı yüksek seviyedeki sertliğinden dolayı sürtünmeyi azaltmak için kullanılır. Bunun sebebi işlenmiş yüzeyin aşınmasını yok ederek bilya yatağı görevi yapan çok küçük boyutlu kristallerdir.

Diğer hiçbir element bu derece sertlikte ve modifikasyonlarında bu kadar esneklik göstermez. Termodinamik sabit b-romboedrik bor, 9.3 değerinde mohs sertliğine sahiptir ve 10 mohs değerinde sertliğine sahip elmastan sonraki ikinci elementtir.

Bor kaynakları

Bor minerallerinde önemli miktarda boron trioksid (B2O3) bulunur. Ticari olarak telafi edilebilir B2O3 kaynakları dünyanın her tarafında bulunmaktadır. En önemli bölgeler:

 


Uygulama Alanları

Basit bor kaplamayı da içeren önemli uygulamalar:

Katı roket yakıtı için katkı maddesi
İnce taneli çelik için alaşım katkı maddesi
Nükleer akaryakıtın muhafazası için üstün performanslı çelikler
Nikel temelli alaşımlar
Bakırın oksijeninin giderilmesi
Helikopter pervaneleri, tenis dikmesi ve golf kulüpleri ( kristalimsi bor ve bor lifleri)
Hayalet uçakların yüzey kaplaması
piroteknik maddeler ve hafif çaplı cephane (yoğun yeşil alev için)
Silikon katkı maddesi
Nükleer reaktörlerdeki nötron soğurucu kol
Radyasyondan korunma kıyafeti
Gübre
kerosenin arındırılması
Bor bileşikleri kaplamasını da içeren önemli uygulamalar

Deterjan
Isı yalıtımı
Fiber optik kablo
Ateşe dayanıklı silikat ve borosilikat gözlükler
Seramik cila
tarım ilaçları
Fren balatası ve debriyaj astarı
Sert yüzey kaplamalı ve kursun geçirmez giysiler
lehim flüksü (borik asit)
Ahşap koruyucu
Baskılı devre kartı için alev almayı geciktirici
Güneş kremlerindeki UV ışınları soğurucu
Hava yastığı fitili
Kanser tedavisi için bor nötron terapisi
bu olabilirmi

0
2012-11-11T14:23:18+02:00

Bor kimyasalları özellikle füze yakıtı olarak kullanılmaktadır. Sodyum tetraborat, özel uygulamalarda yakıt katkı maddesi olarak kullanılmaktadırlar. Daha önce  Amerikan Donanması tarafından  uçuş yakıtı olarak kullanılmıştır.


Amerikan Deniz Araştırma Ofisi ve Amerikan Ordusu,  karboranların katı roket yakıtı olarak  kullanılması için araştırmalar yapmıştırlar. Şu anda Amerikan askeri ihtiyacı ise Callery Chemical Co. tarafından işletilmekte olan tesisten karşılanmaktadır.
Dibor,B2H6 ve B5H9 gibi Bor hidratlar; uçaklarda yüksek performanslı potansiyel yakıt olarak araştırılmışlardır. Boraneler Hidrojenle karşılaştırıldığında daha yüksek performansla yanmaktadır. Fakat onlar, pahalı, toksik ve yakıldığında açığa çıkan bor oksit çevresel açıdan uygun değildir.  Amerikan Hükümeti, 1950 yılı sonlarında borlu yakıtlar için 300 milyon US $ ayırmıştır;  ancak program 1960 yılı başlarında iptal edilmiştir.
Son yıllarda , borların piller/aküler de kullanılması ile maliyetler düşürülmüş ve çevre dostu piller/aküler üretilmeye başlanmıştır.
0