Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-11T15:10:39+02:00

Gregor Mendel Kimdir Kısaca

20 Temmuz 1822 tarihinde Avusturya'da dünyaya gelen Gregor Mendel çocukluğu boyunca bir bahçıvan olarak çalıştı. Annesinin adı Rosine, babasının adı Anton'dur. Mendel, üniversite öğreniminden sonra bir din adamı olarak Moravya'da yaşamını sürdürdü. 1854 yılında Brünn'e dönerek bir teknik lisede öğretmenlik yapmaya başladı. 19. yy. ortalarında Darwin'in doğal ayıklanma kuramının yayıldığı sıralarda canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu yeni bir yoğunlukla ortaya çıkmıştı. Biyoloji bilginleri bu sorunu aydınlatamıyorlardı. Mendel 1858 yılında canlı bir türün özelliklerinin kendisini izleyen döllere nasıl aktarabildiği sorunu ile ilgili deneylere başladı. 8 yıl sonra sonuca ulaşabilen Mendel, bezelyelerle yaptığı deneylerde bitkinin uzun boylu ya da cüce, çiçeklerin ve yaprak koltuklarının renkli ya da renksiz, tohumlarının sarı ya da yeşil, düzgün ya da buruşuk olması gibi karşıt özelliklerden birini kuşaklar boyu taşıyan saf soylar elde etmeyi başardı. Ardından bunları kendi aralarında çaprazladı. Sonuçta gözle görülür ölçüde belirgin olan bu iki seçenekli özelliklerin saf soylar ile melez döllerde temel kalıtım birimleri aracılığıyla ortaya çıktığını ve her özellik için bir çift genin bulunduğunu öne sürdü. Bu Mendel yasalarının temel ilkesi melez döllerin üreme hücrelerinde yarısı anneden yarısı babadan alınmış kalıtım birimlerinin bulunmasıdır.

“Mendel’in bağımsız çeşitler” diye bilinen yasasına göre döllenmede iki cinsiyetin her birinden gelen tek faktörler birbiriyle bağımsız ve rastgele birleşirler. Mendel başka bitkiler üzerinde yaptığı deneylerden de aynı sonucu almıştır. Daha sonra, biyologların böcek, balık, kuş ve memeliler üzerinde yürüttükleri deneyler de onun genetik teorisini doğrulamıştır. 

Genetik bilimin kurucusu olarak kabul edilen Gregor Mendel 6 Ocak 1884 hayatını kaybetmiştir.

 

 

 

 

 

EN KISA BUUU

0
2012-11-11T15:11:45+02:00

Johann Gregor Mendel Avustralyalı bir botanik bilgini olup aynı anda bir din adamı ve de öğretmendir. Başta çok uğraşıp bir türlü başarılı olamadığı deneylerinden çok sonra ulaştığı bilgilerle genetik biliminin de babası olarak kabul edilmiştir.
   Mendel, 1822 Temmuz’unda doğdu ve 1884 Ocak’ında hayata gözlerini kapadı. Bahçe işleriyle küçüklüğünden beri uğraşmıştır. Üniversite eğitiminin sonunda din adamı oldu.
   1854 yılında lisede öğretmenliğe başladı ve Darwin’in doğal seçilim teorisinin yayılmakta olduğu bu dönemde canlıların özelliklerini kendinden sonrakilere nasıl geçtiği sorusu cevabını bulamamıştı.
   Yaklaşık 9 sene sonunda Mendel bu sorunun cevabını uzun çalışmalar sonucu buldu. Bir sürü biyoloji bilim adamının belirleyemediği cevabı Mendel kenidne özgün yöntemiyle buldu. Bezelye yöntemi olarak bilinen bu yöntemde canlıların belirgin zıt karakteristik özelliklerinin çiftleştirilmesi esası bulunmaktaydı ve Mendel bu çalışmasında istatistiki bilgileri titizlikle tutmaktaydı. Baskın ve çekinik özelliklerin bulunduğunu ve özelliklerin anne ve babadan ayrı ayrı gelen özellikler olduğunu saptadı. Bu verilerle de genetik biliminin öncüsü ve miladı kabul edildi.

0