Cevaplar

2012-11-11T18:43:25+02:00

anti vürüs programı indir

 

0
2012-11-11T18:43:32+02:00

Virüslerden korunmak için temel birkaç kural vardır. Bunların uygun şekilde uygulanması sonucunda, bilgisayarınıza virüs girmesi olasılığı çok azalacaktır.
Bilgisayarınızda bir antivirüs programı kullanın. Ayrıca bu programı her gün güncelleyin. Unutmayın, bilgisayara sadece antivirüs programı kurmak yeterli olmaz, çünkü güncellenmeyen bir antivirüs programı yeni çıkan hiçbir virüsü tanımayacaktır. Bu da her hafta en az 2-3 tane yeni virüsün çıktığı günümüz dünyasında antivirüs programı kullanmamakla eşdeğer bir hatadır. 
Bilgisayarınızın işletim sistemini en azından haftada bir güncelleyin (Bunu her gün yapmanızı öneririz). Microsoft Windows işletim sistemleri (98, ME, NT, 2000, XP) kullanıyorsanız, Windows Güncelleme Sayfasından güncellemelerinizi yapabilirsiniz. (DİKKAT: Lisanssız Windows işletim sistemleri kullanmak büyük bir hatadır, bu durumda güncelleme yapmanız Microsoft tarafından engellenebileceği için bilgisayarınıza virüs girmesi olasılığı oldukça artacaktır. Ayrıca lisanssız işletim sistemleri kullanmak yasadışıdır. Eğer ücretsiz bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız, Linux kullanmanız önerilir) 
Tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişiden, o kişiye çok güvenseniz bile, garip içerikli bir e-posta alırsanız, veya e-postada eklenti olarak .exe, .com, .bat, .scr, .pif uzantılı bir dosya varsa, o e-postayı açmadan silin. Eğer antivirüs programınız e-postaları tarayabiliyorsa, aldığınız tüm e-postaları virüslere karşı mutlaka tarayın. 
Bilgisayarınızda bir ateş duvarı (firewall) programı kullanın. Bu sayede, bilgisayarınızın işletim sisteminde henüz çözümü bulunmamış bir hata olsa bile, virüslere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınıza virüs bulaşsa bile, ateş duvarı, virüsün ağa ulaşmasını ve başka bilgisayarları etkilemesini engelleyecektir.

2 4 2