Cevaplar

2013-10-21T18:14:43+03:00
Aral Gölü Kazakistan ve Özbekistan sınırları içinde yer alan, Asya kıtasının ikinci dünyanın ise dördüncü büyük gölüdür. Önceki yıllarda 68,000 km² yüzölçümüne sahip olan Aral Gölü, son yıllarda aşırı sulama nedeniyle eski yüzölçümünün %10′una kadar gerileyerek küçülme yaşamıştır.Batı Türkistanda da bulunan göl, Özbekistan ileKazakistan arasındaki yer alır ancak büyük bölümü Özbekistana dahildir. Yüzölçümü 64.500 kilometrekare ile 68.700 kilometrekare arasında değişir. Asyanın ikinci, dünyanın ise dördüncü büyük gölü olan Aral Gölü, büyüklük sırasına göre Hazar Denizi, Kuzey Amerikadaki Superior gölü ve Afrikadaki Victoria göllerinden sonra gelir.  Yapılan araştırmalar sonucu, jeolojik olarak çok eski dönemlerde Aral Gölünün yüzeyi daha yüksekte olup, güney tarafından Hazar Denizi ile bağlantısı olduğu ortaya çıkmıştır. Karakum, Kızılkum ve Üstyurt çölleriyle çevrili olan gölün bulunduğu bölge, yazları çok sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Bölgede bulunan Amuerya ve Siri Derya nehirleri, Aral Gölüne dökülür.Çevresindeki akarsular ve nehirler, göle su taşımaktadır. Fakat bu kurak iklim nedeni ilebuharlaşma, akarsuların getirdiği sudan daha fazladır. Hem kuraklık ve sıcak, hem de aşırı sulama talebi nedeni ile Aral Gölü gittikçe küçülmektedir.Genişliği 228 ve uzunluğu 420 kilometre olan Aral Gölü’nün tuzluluk derecesi oldukça düşüktür. Aral Gölü, kendisine su taşıyan Amuerya ve Siri Derya nehirleri ile beslenir. Ayrıca etrafındaki yüksek dağların su kaynakları da bu göle ulaşır. Etrafı Karakum, Kırılkum ve Üstyurt çölleri ile çevrili olduğundan göl kenarında herhangi bir şehir yerleşimi bulunmaz. Gölde irili ufaklı pek çok adacık vardır. Bol miktarda balık bulunduran Aral Gölü, özellikle sazan balığı bakımından çok zengindir.Sovyetler Birliği döneminde, 1960’ın ilk yıllarında Özbekistan ve Kazakistan’daki pamuk ekiminin yoğunlaştırılması için çalışmalar başlatılmıştır. Bu pamuk ekim arazilerinin sulanması için ise, Aral Gölüne dökülen Ceyhun ve Seyhun nehirlerinin suları kullanılır. Daha önce Aral Gölü için bir besleme kaynağı olan bu nehirlerinin suları artık tarım arazilerine yönlendirildiğinden Aral Gölünde önemli bir küçülme yaşanmıştır. Çok sıcak ve kurak olan iklimi nedeni ile de, göl oranı önemli seviyede küçülerek, göl suları 150 km içeri çekilmiştir. Gölün küçülmesi ve suyun azalması, gölün tuz oranının artması anlamına da gelmektedir. Göl suyundaki tuz oranının artması neticesinde, birçok balık türünün nesli tükenmiştir.Kaynakça:
www.ekoavrasya.net
www.yerbilimleri.com
www.dersimiz.com
Yazar: Ayşegül KaruçBenzer YazılarHöyük Nedir?İnsanoğlunun Genetik ŞifresiKuzey Kutbunun KeşfiYeşil Göl: Hem Park Hem GölNüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler30.09.2013Ayşegül KaruçCoğrafya
0 commentsSign in1 person listening+ FollowPost comment as... Newest | Oldest
Türkiye'nin en geniş video ve müzik platformu zapkolik.com 


Yeni YazılarHentbol Sporunun Tarihçesi 
18.10.2013
Tevfik Fikret Kimdir? 
18.10.2013
Ölüm Tehlikesinde Görülen Beyaz Işık 
18.10.2013
Zeplin (Zeppelin) Nedir? 
18.10.2013
Dijital Demans Nedir? 
18.10.2013
Popüler YazılarPiramitlerin SırrıKeops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin inşası ve o bölgede yaşanan gizemli olayların sır perdesi aralanıyor.Mini AnketSizce bilgiustam.com hangi içerik türlerine ağırlık vermeli?OtomobilOyunİnternetTeknolojiBilimSağlıkVoteView ResultsPolldaddy.comYazarlık Sistemi
Bir şeyi basitçe açıklayamıyorsan yeterince iyi anlamamışsın demektir. - Albert EinsteinTümüBİLGİUSTAM KİMDİR?"Türkiye'nin Bilgi Sitesi" sloganıyla 2006 yılında yayın hayatına başlayan Bilgiustam, bilim ve teknoloji konuları başta olmak üzere bir çok farklı alanda özgün içeriğe sahiptir. 

Bu noktada asıl amacımız; kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır. 

Saygı ve Sevgilerle... 

Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.
Yazarlık SistemiİletişimArşivHakkımızdaAşağıdaki tuşa tıklayarak abonelik hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
© 2013 - Bilgiustam.com, net, org. Tüm Hakları Saklıdır. Tema: Bilgiustam Th.V4. 
Kaynak (bilgiustam) gösterilmek suretiyle site içeriǵinden özgürce faydalanılabilir.
1 5 1
2013-10-21T18:14:48+03:00
Superior Gölü, Kuzey Amerika'da Büyük Göller'in en Batıda olanı. Kanada ile ABD arasında yer alan Superior Gölü, dünyanın yüzölçümü bakımından en büyük tatlı su gölüdür. Göl, Kanada kalkanının Güneyinde genişler ve Sault Sainte Marie'de Huron Gölüne bağlandığı Sainte Marie Nehrine kavuşur. Buzul Devri asıllı olan gölde bol miktarda balık bulunur. Suları kışın buz tutmasına rağmen altı yedi ay boyunca gemi ulaşımı çok işlektir. Batı kıyıları boyunca zengin bir demir filizi yatağı vardır. Bu demir filizi yatağı göl üzerindeki trafiği önemli ölçüde besler.

0