Nallıhan hoşebe milli parkı hakkında ACİLL uzun bilgi

2
Nallıhan'a 3 km uzaklıkta yer alan ve yüzyıllarca ayakta kalmış ardıç ağaçlarıyla kaplı olan Hoşebe Mesire Alanı dünyada eşine az rastlanan bir görüntü güzelliğine sahiptir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ünce Koruma altına alınmıştır.Günübirlik kullanıma açık olan mesire yerinde restoran,çocuk oyun alanları ve otopark bulunmaktadır.
nnaça

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-10-21T22:18:23+03:00
Nallıhan'a 3 km uzaklıkta yer alan ve yüzyıllarca ayakta kalmış ardıç ağaçlarıyla kaplı olan Hoşebe Mesire Alanı dünyada eşine az rastlanan bir manzaraya sahiptir. Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ünce Koruma altına alınan ve Günübirlik kullanıma açık olan mesire yerinde restoran, çocuk oyun alanları ve otopark bulunmaktadır.
6 3 6
2013-10-21T22:20:34+03:00
Nallıhan Tarihine Genel Bir Bakış ; “NALLIHAN toprakları ; Tarih çağları boyunca Hititlerin, Friglerin, Bitinya Krallığının, Pers, İskender, Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetinde bulunmuş, Müslüman Arapların İstanbul seferleri sırasında iki defa da Arapların istilalarına maruz kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türkler tarafından fethedilmiş, Haçlı Seferleri sırasında yeniden Bizanslıların eline geçmiştir. Daha sonra yeniden Türk hakimiyetine giren bu topraklar önce Danişmentlilerin, daha sonra da Anadolu Selçuklularının idaresinde bulunmuş, Anadolu Selçuklularının 1308'de yıkılmasından sonrada Candaroğulları Beyliği sınırları içinde kalmıştır. Orhan Bey zamanında da Osmanlı Beyliği topraklarına katılmıştır. İlçe merkezi Nallıhan, Vezir Nasuh Paşa'nın burada 1594 yılı sonbaharında başlayan 1595 yılı ilkbaharı sonun da bitirilen bir han yaptırmasıyla teşekkül etmiştir. Rivayete göre Nallıhan, Halk Kahramanı Köroğlu buradan geçerken gece handa konaklar, ertesi gün giderken hanın bahçe kısmında atının nalı düşer. Nal hancı tarafından alınarak hanın kapısına asılır ve Nallıhan adını buradan aldığı söylenir. BU BİLGİYLE AŞAĞIDAKİNİ BİRLEŞTİR UP UZUUUN Bİ AÇIKLAMA :D
3 4 3