Cevaplar

2012-11-12T11:05:25+02:00

TEMİZLİK KURALLARI

1-Görünen kir her zaman önceliklidir.
2-Aşamalı olarak detay temizlik yapılır.
3-Öncelikle toz kaldırmadan ortam vakume edilir.
4-Silme suyu ılık olmalıdır
5-Döşemeler ve diğer tekstil temizliği yapılırken silinen döşemeler iyice kurulanmalıdır.
6-Temizlikte, temizlik ürünlerinin kullanım şekli önemlidir.
7-Yapılan işe uygun temizlik maddesi seçilmelidir.
8-Örnek olarak bulaşık temizliğinde kullanılan deterjan ile çamaşır yıkanmaz.
9-Sıcak su yağlı kirlerin giderilmesinde oldukca fayda sağlar. Yağlı eşyalar için içerisinde güçlü yağ çözücü bulunan temizlik malzemelerinin kullanılması önemlidir.
10-Kir çıkarmak için yapılan ovalama işlemi dikkatli yapılmalı yüzeylere zarar verecek şekilde ovalama yapılmamalıdır.yoksa daha bir tarafın kiri diğer tarafa getirilerek doğru temizlik yapılmamış olur.
11-Temizlik ürünlerinde koku çok önemlidir.kullanılan temizlik ürünleri fresh tarzda herkesin hoşuna gider cinsten olmalıdır.Koku ile yapılan iş daha iyi hissedilir.
12-Kullanılan temizlik maddesinin etkisini tam olarak göstermesi biraz zaman alır.Bu yüzden ürün uygulandıktan sonra bir müddet beklenip daha sonra durulama silme veya kurulama yapılmalıdır.
13-Temizlikler akarisit ( ev tozu akarları ) mantar,küf vb istenmeyen canlıları yok etmek için yapılır. Bu tür canlıların barınabileceği ev tekstili ürünleri sıcak su ile yıkanmalıdır.Ayrıca bunları ütülemekte yine bir çok mikroorganizmanın ölmesi anlamına gelir.Ayrıca Temizlik yapılacak suyun uygun sıcaklıkta olması gerekir.
14-Kullanılan temizlik ekipmanlarının öncelikle kendisi temiz olmalıdır.Eğer böyle olmazsa faydadan çok zarar üretirler.
15-Bir yeri silmede kullandığımız temizlik bezlerini ilgisiz başka yerlerde kullanmamalıyız.
16-fazla müddette beklemiş kir ve yağların temizlenmesinde alkol bazlı güçlü yüzey temizleyicilerden destek alınmalıdır.
17-Bu tür ürünler PVC temizliğindede kullanılabilir.
18-Mobilyaların tozları belirli periyotlarda nemli bez vaya mikrofiber bez ile temizlenmelidir.
19-Sık kullanılan malzemelerf olarak nitelendirilen kapı kolları vb yerler daha sık aralıklarla ve deterjanlı bezlerle temizlenmelidir.
20-Bütün bu anlatılanların en önemlilerinden bir tanesi de HALI TEMİZLİĞİDİR.Arap sabunu gibi ürünlerle temizleme yapılan halılar sonradan toz ve kiri anında üzerine çekerler.Bunun nedeni bu tür ürünlerin bitkisel olmasına rağmen yağ bazlı olmasıdır. Gerçek halı şampuanları ile yapılan temizliklerde yapışkan kalıntı kalmadığı gibi güzel bir parlaklık elde edilir.

21-Uygun olmayan temizlik maddeleri ile yapılan halı temizliğinde başlıca şu sorunlar meydana gelir.
halı silinip kuruduktan sonra geçmiş gibi görünen leke yeniden ortaya çıkabilir.

22-Mobilya temizliği yapılırken öncelikle tozlar yumuşak bir tüy demeti ile alınmalı sonra silinme işlemide ğeçilmelidir.Mobilya cilası kullanmak mobilyanızın ömrünün uzamasını sağlarken,temizlik ve diğer nedenlerle oluşmuş olan çiziklerin kapatılmasına yardımcı olur.

23-Temizlik mamüllerinin işi bitince ağzı mutlaka kapatılarak.nemli ve rutubetli yerlerde saklanmamalıdır.

3 3 3
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-12T12:13:07+02:00

Perdeler, halılar dahil her şeyi temizleyip, paklama, mutfaktaki bütün malzemeleri yıkayıp, kurulayıp kaldırmak şart. Evin her tarafı sıkı sıkıya temizlenmek için kadınları bekliyor. Temizlikte doğru, çabuk ve en iyi performansı almak, evde izlenmesi gereken temizlik sırasına dikkat etmek gibi bir çok konu önemli.
Köşe Bucak Temizlik
- Önce görünen kirleri temizleyin. Daha detaylı temizliği, aşamalı olarak gerçekleştirin. Vakumlu süpürge ile toz kaldırmadan her yeri süpürmek genellikle ilk işlemdir. Temizlik sırasında kullanılan suyun sıcak olması önemli. Sildiğiniz döşemeleri en sonunda kuru ve temiz bir bezle kurulamanız şart...
- Evdeki yaşanılan ortamların temizliği sırasında kadınların dikkat etmesi gerekli kritik noktalar arasında deterjan ve dezenfeksiyon malzemelerinin kullanım şekli geliyor. Her türlü temizlik maddesinin her yerde kullanılmaması gerekir. Mesela, çamaşırdaki toz deterjanını kalebodurları ya da salon döşemesini temizlemek için kullanmayın.
- Kir ve mikroplar sıcak su ile daha kolay gider. Bu suyun yeterli sıcaklıkta olması önemli. Örneğin yağlı kirler sıcak su ile temizlenir. Ancak içinde yağ çözücülerin bulunduğu temizlik malzemelerini kullanmak daha pratik olacaktır.
Pürüzlü yüzeylerdeki kirler ovunca daha kolay çıkar. Ama bazı yüzeyleri aşırı ovma, ona zarar verir.
- Temizleme suyunu sık sık değiştirmek gerekir. "Kir kiri çıkarır" gibi bir anlayış kesinlikle yanlıştır. Aksi halde, temizlenen yüzeye çıkarılan kirden iki mislini ilave etmiş oluyorsunuz!
- Seçtiğiniz temizlik ürünleri güzel kokulu da olmalı. Ev temizliğini koku ile daha çok hissedersiniz.
- Temizleyici maddenin derine işlemesi için biraz beklemek lazım. O yüzden, kullandığınız ürün sildiğiniz zeminde biraz kalmalı, ondan sonra durulama veya kurulama yapmalı.
-Temizliği ev tozu akarları ve küf mantarı sporlarına karşı da bir önlem olarak da düşünün. Yatak, yorgan, yastık, çarşaf ve örtülerin dışında kullanılan tekstil ürünlerinin hepsini makinede uygun sıcaklıkta yıkayın. Ayrıca bunların tamamen kaybolması için ütülemeyi de unutmayın.
- El yıkanan lavabolar, klozetler ve duş yerleri sağlığımız açısından en fazla temizlenmesi gereken yerler. Buralar çok önemli...
- Halı ve yerlerde kullanılan temizlik bezleri, fırçaları çok temiz olmalı. Temizlik gereçleri kirliyse zaten biz etrafı kirletiyoruz demektir. Bir de hassas noktalar var. Örneğin yerleri sildiğimiz bir bezle koltukları silersek farkında olmadan mikrop yayabiliriz. Bilinçsiz temizlikte bunu yapanlara çok rastlanıyor..
- Uzun zamandır temizlenmemiş, yerleşmiş kirler için leke çıkarıcılardan, plastik yüzey temizleyici gibi malzemelerden yardım alın. Örneğin, artık evlerin pencere çerçeveleri plastik. Uzay Plastik Yüzey temizleyici ile bu cam çerçevelerinin lekelerden arındırarak temizlemeniz mümkün.

Mobilyaların tozlarını nemli bezle silin. Lekeler varsa, yüzeyi bozmayacak özel temizleyiciler ya da deterjanlar kullanın.
- Kapı kolları ya da merdiven kenarı gibi çok kişinin ellerinin değdiği yüzeyleri, önce sıcak su ile ve sonra hijyenik bir malzemeyle (Ya da çamaşır deterjanı ile dezenfekte eklenmiş suyla) silin.
- Bütün gün çocukların onun üzerinde oynadığı göz önüne alınırsa halıların temizliği çok önemli. Ancak tazyikli suyla ve fırçalanarak yıkanan halıların tabanı ve birleşme yerlerine zarar görür, yıpranır. Arap sabunu gibi malzemelerle halılarını temizleyen kadınlar, daha sonra toz ve kirin tekrar yüzeye çıktığının farkında olmuyorlar. Oysa "halı şampuanı" ile yıkanan bir halı kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile temizlendiğinde kir kalmıyor.
Ancak halı yüzeyi ilk silmede temizlenmiş görünebilir. Fakat halı kuruduğunda o leke yeniden ortaya çıkabilir. O nedenle, leke çıkartma çalışması bir veya bir kaç kez tekrarlanmalı. Leke silinirken lekeyi dış çevresinden merkezine doğru temizleyin. Leke çıkartma işleminin başarısı için dağılmadan temizlenmesi çok önemli.
- Cila işlemi, mobilyalar üzerindeki leke ve tozları mükemmel temizleyerek zeminler üzerinde kaygan ve parlak bir yüzey oluşturuyor. Her cins parke ve ahşap yüzeyi parlatan cilalar odalara farklı bir havalar veriyor. Ayrıca bu tip ürünler ahşabın natürel güzelliğini korur, doğal kalmasını sağlar, ömrünü uzatır. Evdeki ceviz, meşe ve çam gibi mobilyalara cila uygulayabilirsiniz.. Bu işlemler yüzeylerdeki çizik, leke ve parmak izlerini yok eder.
- Mermer, ev ve ofis dekorasyonunda çok hoş bir malzemedir. Fakat güzel olduğu ölçüde bakımı da zor bir malzemedir. Mermer, kırılgan ve gözenekli bir yapıda olduğu için yüzeyinin güzelliğine zarar vermeden korumak önemlidir. Sirke veya limon veya limon tipli asidik yiyecekleri salatanıza koyun ama asla mermer yüzeyle temas ettirmeyin!
- Dolapların temizliğinde güçlü deterjanlar ve aşındıran, abrasif sabun veya temizleyici kullanmaktan kaçının. Mutfak dolaplarını temizlemede deterjan ve yağ kalıntıları özel malzemelerle çıkar. Bu arada, bulaşıkta kullanılan bir bezi, dolap silmede kullanmanız büyük hata.
- Mutfaktaki lavabo ve ana cihazların yakınlarını devamlı kontrol ediniz. Kahve makinaları, kızartma makineleri gibi cihazlardan çıkan ısı ve buhar dolaplara zarar vereceği için, onları dolap altında çalıştırmamanız daha mantıklı.
- Ahşap ürünlerin en büyük düşmanı rutubettir. Islandığında mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde kurutunuz. Mutlaka "ahşap koruyucu" kullanın.
- Temizlik malzemelerinin ambalajlarının kapağını açık bırakmayın. Özellikle toz ve benzeri türdeki deterjanları nemli yerde tutmamaya gayret gösterin...

1 5 1