1.Nüfus artış hızını azaltmak için hangi politikalar uygulanmaktadır?2.Nüfus artış hızını artırmak için hangi politikalar uygulanmaktadır? 3.Tüketim üretimi nasıl etkiler? 4.Dağıtım tüketimi nasıl etkiler? 5.Canlı doğal kaynaklar nelerdir? 6.Doğal kaynakların kalkınmaya etkisi nasıldır? 7.Yenilemeyen doğal kaynakalar nelerdir?saçma sapan cevaplar vermeyin şikayet ederim sınavda çıkcak .

2

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-12T16:42:00+02:00

1 Nüfus artiş hizini azaltmaya yönelik olarak uygulanan nüfus politikasi Çin ve Hindistan gibi ülkelerde
uygulanan nüfus politikasi
2 Nüfus artiş hizini yükseltmek için uygulanan nüfus politikasi Son zamanlarda nüfusu hizla azalan
Avrupa ülkelerinin uyguladiği nüfus politikasi

3
Tüketicinin her hangi bir sebeple tarım ve hayvan ürünlerine olan ilgisinin azalması üretim dengelerini bozmaktadır.Bir kaç sene evvel Avrupa’ya yapılan sebze ihracatında Avrupa standartlarına uyumun gerçekleşmemesi üreticiyi zor durumda bırakmıştır.Yine geçtiğimiz yıl yaşanan kuş gribi vakası,kümes hayvanlarına olan talebi azaltmıştır.

4Ürünlerin dağıtımı önemli bir etkendirÜretilen mal hızlı bir şekilde geniş pazarlara aktarılabilmesi o ürüne olan ihtiyacı arttırır buda üretimi desteklerBozulmadan hızlı bir şekilde geniş pazar payı olan bölgelerine aktarılması da tüketimi arttırır
 


2 1 2
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-12T16:50:54+02:00

Nüfus Artış Hızını Azaltmak İçin Uygulanan Politikalar 
   Çin, Hindistan, Kenya, Endonezya gibi ülkelerde uygulanır Bu ülkelerde çocuk ve genç nüfusun fazla olması birçok soruna neden olmaktadır
 

Nüfus artış hızını arttırmak için uygulanan politikaların dayanak noktaları nelerdir

   Nüfus artışının arttırmaya yönelik çalışmaların özünde ülke nüfusunun yaş ortalamasının artması yani nüfusun yaşlanmasıdırNüfusun yaşlanması bir süre sonra ülkede işgücü açığına yol açarYatırımları yeteri kadar destekleyecek genç nüfus oranı azalırÜlke nüfusunun dinamizmini kaybetmesi nüfusun azalma yönünde eğilim göstermesi söylenebilir 


Tüketimin Üretimi Etkilemesi - Tüketimin Üretime Etkisi Nedir
   Tüketicinin her hangi bir sebeple tarım ve hayvan ürünlerine olan ilgisinin azalması üretim dengelerini bozmaktadır.Bir kaç sene evvel Avrupa’ya yapılan sebze ihracatında Avrupa standartlarına uyumun gerçekleşmemesi üreticiyi zor durumda bırakmıştır.Yine geçtiğimiz yıl yaşanan kuş gribi vakası,kümes hayvanlarına olan talebi azaltmıştır.Dağıtım tüketimi nasıl etkiler?

   Ürünlerin dağıtımı önemli bir etkendirÜretilen mal hızlı bir şekilde geniş pazarlara aktarılabilmesi o ürüne olan ihtiyacı arttırır buda üretimi desteklerBozulmadan hızlı bir şekilde geniş pazar payı olan bölgelerine aktarılması da tüketimi arttırır 

 

 

Canlı doğal kaynaklar nelerdir?

   Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler Dünyanın doğal kaynaklarını oluşturur. Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin açıklamalarına göre; insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar hızlı ve büyük miktarlarda tüketilen doğal kaynaklar, son 40 yılda bir kaç kat daha artarak tahribata uğramıştır.

   Özellikle oksijen, Su, bitki örtüsü, petrol gibi kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere yol açabilecek iklim değişiklikleri yaratmaktadır.(küresel ısınma) Örneğin içilebilir su, hayatın ana maddesi olmakla kalmayıp; insanların can damarlarından biri olan elektrik enerjisi üretiminde ilk sırada gelmektedir.Doğal kaynakların kalkınmaya etkisi nasıldır?

   Doğal kaynaklar ekonomik faaliyetleri doğrudan etkiler. Örneğin, ormanlarla kaplı bir arazide orman-cılık, verimli topraklara sahip bir bölgede tarım gelişir.
Ekonomik Faaliyet Türleri
Rüzgâr Madenler
Güneş Kömür
Orman Jeotermal
enerji
Toprak Hava
Doğal gaz
Petrol
Daimi kaynaklar
Tükenebilen doğal kaynaklar
Doğada kendiliğinden oluşmuş, insan akli ve tekniğinin
ürünü olmayan, meydana gelme aşamalarinda insanin herhangi
bir rolünün bulunmadiği bütün zenginlik kaynaklari
doğal kaynak olarak ifade edilir. Dünya üzerinde
yapilan pek çok faaliyetin temelinde doğal kaynaklar vardir.
Diğer faaliyetler bu kaynaklar üzerinde şekillenir. Örneğin,
tarim aslinda beşerî bir faaliyettir. Ancak faaliyetin esas kaynaği
doğal bir kaynak olan tarim topraklaridir.
Ayni şekilde sular da doğal bir kaynak olup bu ortamda
yapilan ulaşim, turizm, su ürünleri avciliği ve yetiştiriciliği gibi
etkinlikler birer beşerî faaliyettir.Yenilenemeyen doğal kaynaklar nelerdir?

   Kömür, petrol, doğal gaz, nükleer maddeler gibi yer kabuğunda sınırlı rezerve sahip olan, kullanımıyla önemli ölçüde çevre kirliliği yaratan, doğal enerji kaynaklarına verilen genel addır.

1 5 1