Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-12T16:52:24+02:00

yanlış fiziksel sindirim olmalıdır.............

2 2 2
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-12T17:23:50+02:00

Hergün  bir şeyler yiyip içiyoruz .Yiyip içtiğimiz bu maddeler besin adını alır. Yaptığımız işlem ise beslenmedir.

Vücuda alınan besinler enerji üretimi , büyüme gelişme yıpranan kısımların onarılması  ve metabolizmanın düzenlenmesi gibi faaliyetler için aldığımız besinlerin yaklaşık 70 trilyon hücreye girebilmesi gerekir.

Karbonhidrat , protein , yağ  gibi büyük moleküllü besinlerin yapıtaşlarına ayırarak  hücre zarnından geçebilmesi olayına sindirim denir.Sindirim olayı sırasında enzim adı verilen kimyasal maddeler kullanır ve su harcanır.

 

A.Fiziksel Sindirim

Dişler kaslar ve safra sıvısı ilie besinlerin yüzeni arttırmak için yapılan  sindirimdir.Bu sayede kimyasal sindirim kolaylaşır. Bir insanda fiziksel sindirim özellikle ağızdaki dişler sayesinde gerçekleşir .

Ekmeğin dişlerle parçalanması,yağların ince bağırsakta safra ile karışması , midenin kasılıp gevşemesi ile yiyeceklerin parçalanması fiziksel sindirimdir.

 

 

B.Kimyasal Sindirim

Enzim varlığında  büyük moleküllü besinlerin yapıtaşlarına kadar parçalanmasıdır.Tükürük salgısı ile karbonhidratların parçalanması , midede mide öz suyu ile proteinlerin  parçalanması, ince bağırsakta proteinlerin , yağların ve karbonhidratların  pankreas  öz susyuyla parçalanması kimyasal sindirimdir.

 

 

Şimdi sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organların görevlerini inceleyelim ;

1.Ağız

Besinlerin dişler yardımıyla parçalandığı ve fiziksel  sindirimin başladığı yerdir.Tükürük sıvısı içinde bulunan enzimler karbonhidratların  kimyasal sindirimini de gerçekleştirir

 

 

2.Yutak

Besinleri ağız boşluğundan yemek borusuna iletir. Mekanik ve kimyasal sindirim gerçekleşmez.

3.Yemek borusu

Sindirimin gerçekleşmediği bir bölümdür .Yapısınnda bulunan kaslar sayesinde besinler, mideye iletir

1 5 1