Cevaplar

2012-11-12T17:52:56+02:00

ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ 

Ey Türk Gençliği!


Birinci ödevin, Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.


Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur.


Bu temel senin en değerli hazinendir.


Gelecekte seni bu hazineden yoksun kılmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır.


Bir gün, bağımsızlık ve Cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin.


Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz bir nitelikte belirebilir.


Bağımsızlığını ve Cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmemiş bir üstünlük kurmuş olabilirler.


Zorla ve aldatmayla, sevgili yurdun bütün kaleleri alınmış, bütün gemiliklerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi düşman eline geçmiş olabilir.


Bütün bu koşullarda daha acı ve daha korkunç olmak üzere, ülkede yönetimi elinde bulunduranlar aymazlık, sapkınlık ve hatta hainlik içinde bulunabilirler.


Hatta bu yöneticiler kişisel çıkarlarını, ülkeye giren düşmanların siyasal amaçlarıyla birleştirebilirler.


Ulus yokluk ve yoksulluk içinde yıkılmış, bitkin düşmüş olabilir.Ey Türk Geleceğinin Çocuğu!


İşte bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin; Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır!


Bunun için gerekli olan güç, damarlarındaki soylu kanda vardır!

1 5 1
2012-11-12T19:40:22+02:00

Ey Türk Gençliği! irinci görevin, Türk bağımsızlığını, türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır.

varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. bu temel senin en kıymetli hazinendir. Gelecekte bile seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar hiç uygun olmayan bir durumda kendini gösterebilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yıkmak isteyecek düşmanlar, dünya tarihinde benzeri görülmemiş bir galibiyetin, bir gücün temsilcisi olabilirler. Zorla veya hile ile kutsal yurdun bütün şehirleri teslim alınmış, bütün işletmeleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve korkunç olanı ise, ülkede iktidara sahip olanlar gaflet, sapkınlık ve hatta ihanet içinde olabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, işgalcilerin siyasi amaçlarıyla birleştirerek düşmanla işbirliği yapabilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezik ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte bu durum ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

1 5 1