organ bağışı ile ilgili araştırma nolur fazla kopyala yapıştır yapmayın 7 sınıflar eğer öğğretmeniniz ve ya sızın yaptığınız bu konuyla ileilgili araştırma varsa nolur yazın eğer 2kişi yaparsa sıze yer kelmasa bidaha sorarım bu yazıyı yzaarsısnız güzel yapanlara teşekür boş yapanlara şikayat kulağınıza küpe olsun ha buARADA BU HAFTA ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

AMA YAZDIKLARINIZ NOLUR AZ OLSUN VE AÇIKLAYICI KISAVE ÖZZZZZZ

2

Cevaplar

2012-11-12T17:55:19+02:00

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarınızın başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir. Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü (tıbben yaşamın sona ermesi) kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz. Organ Bağışı bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar.

 

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes

—Sağlık Müdürlüklerine

—Hastanelere

—Organ nakliyle ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak, doku ve organ bağış belgesi alabilir.

—Organ bağışı yaptığınızı mutlaka yakınlarınıza da bildirin. Çünkü bir kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir.

—              Sonradan fikrinizi değiştirirseniz, bağış kartınızı yırtıp atmanız ve bu karar değişikliğinizi ailenize bildirmeniz yeterlidir. Bu konuda özgürsünüz. Sadece belirli organlarınızı bağışlamak isterseniz bu da mümkündür.

—              Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir.

—Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır.

—Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor. Unutmayın!

0
2012-11-12T18:01:29+02:00

Organ bir insanın hayattayken veya öldüğünde organlarını başka birinin kullanabilmesi için bağışlamasıdır. Beyin bağışlanamaz. Çift taneli organlar (böbrek vb.) hayattayken bağışlanabilir, diğer organlar ölümden sonra bağışlanabilir, kişi kendi kağıt imzalayabilir veya varisleri bağışlayabilir.

 

örnek: kalp kapağı, yüz, böbrek, karaciğer

 

(Karaciğer kendini yenileyebildiği için hayattayken bir bölümü kesilip bağışlanabilir, o kendini tamamlayacaktır.)

0