Bana çok acil Atatürk'ü Anlamak ile ilgili (internette olmayan ve önceden yazılmamış olan) 4 paragraflık bir kompoziyson lazım lütfen gece 22:00 a kadar yazarsanız çok sevinirim.Yazıpta cevap veremeyenler lütfen mesaj atsınlar.Şimdiden teşekkürler.

2

Cevaplar

2012-11-12T18:29:27+02:00

Bugün yaşları yetmiş ve yetmişin üstünde olanlar, Türk İnkılâbının önemli aşamalarının tamamlandığı bir dönemde doğdular. Bütün iktisadi sıkıntılara ve çeşitli yokluklara rağmen toplumda sevginin, saygının, dayanışmanın ülkede huzur ve güvenin ve Türklük çoşkusunun egemen olduğu bir ortamda hayata gözlerini açtılar.

Milli hududlarla çevrili, içerisinde bölücü ve yıkıcı unsurları etkisiz kılınmış, iç çekişmelerden ve dış müdahelelerden kurtulmuş yeni bir vatan üzerinde tarihi varlık alanına çıktılar. Varlığını, namusunu, topraklarını düşman işgalinden, iradesini ve egemenliğini asırlarca süren baskı ve zulümlerden kurtarmak için Mustafa Kemal Paşa’sının öncülüğünde ve liderliğinde başlattığı millet mücadelesini başarılarla ve zaferlerle sonuçlandırmış ve bütün dünyaya kabul ettirmiş bir milletin, Türk Milleti’nin çocukları olarak ilk adımlarını attılar. Yapılan inkılâplarla ümmet düşünce ve hayat tarzından uzaklaşarak millet düzeyine ulaşmış, kendi tarihine, öz diline, kültürüne, benliğine sahip olmuş yeni toplumda millet analarının, millet babalarının evlatları olmanın sağladığı özgüvenle yaşamaya başladılar.

Varoluş nedenini binlerce yıllık tarihi ve kültür mirasından, inanç ve değerlerinden alan, millet iradesine ve egemenliğine dayanan tam bağımsız, yeni, milli, laik, çağdaş ve ileri bir devletin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşları bulunmanın gururu, onuru, kıvancı içinde ilk gençlik yıllarına girdiler. Cumhuriyetin ikinci ve üçüncü nesilleri şeklinde tanımlanabilecek bu gençler; her alanda yapılan devrimlerin toplumun hukuk düzeninde, siyasi, sosyal, iktisadi, kültürel, eğitim ve teknolojik hayatında meydana getirdiği olağanüstü değişimlere, yıllarca süren harpler, çatışmalar sonunda acılarla kıvranan, yoksul ve yorgun bir halkın yeniden  dirilişine, ülkenin demirağlarla örülüşüne, okulların, fabrikaların açılışına kısaca vatanın bayındırlığa, milletin kalkınma ve refaha doğru hamle ve girişimlerine tanık oldular. Büyük ümitler ve beklentilerle bu kutsal ve sonsuz görünen enerjiye katıldılar. Ata’nın gösterdiği hedefe doğru hızla koşmaya başladılar.

Yüce Atatürk, bu tarihi süreci şu sözlerle özetliyordu: “Uçurumun kenarında yıkık bir ülke... Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar... Yıllarca süren savaş... Ondan sonra, içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için arasız devrimler... İşte Türk genel devriminin kısa bir özeti...” (1935)

1 1 1
2012-11-12T18:29:29+02:00

atatürk çok onemli kliderlerden biridir.atatürk savaşlada bizi kurtarmak için bulunmustur.atatürk ülkemizi düşmanlardan kurtarmak için savaşlara baslamıstır.

0