Cevaplar

2016-11-15T20:43:54+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba,
Koful organeli, sitoplazmada bulunan içi sıvı dolu boşluklardır. Koful bir diğer adı da vakuoldur. 5 çeşit koful vardır. Bunlar sindirim kofulu, besin kofulu, depo kofulu, boşaltım kofulu ve kontraktil koful..  
Bunlardan Kontraktil koful, tek hücreli canlılarda bulunan ve dış ortamla su dengesini sağlamaya yarayan organeldir.
Tek hücrelilerden protistler yaşam alanı olarak kültür ortamına yakın doğal ortamları seçerler. Bu ortamlarda protistler dış ortamla osmotik bir denge halindedir. Çünkü dengeleyecek kadar tuz- mineral ve besin ortamda bulunur.
Ama örneğin bir ortamda mineral/tuz azaldıysa veya kalmadıysa dış ortamında su yoğunluğu fazla olacağından protist içine su almaya başlar.
Çünkü dış ortam daha az yoğun ise hücrelerin osmotik basıncı fazla olacağından su alırlar.
Kontraktil kofulun çalışması için hipotonik ortam gereklidir. Hipotonik ortam dış ortamın daha az yoğun olduğu ortamlardır. Protistlerde içeriye sürekli bir su alımı gerçekleştiğinde canlının yaşamı tehlikeye girer ve patlayabilir. Fakat protistlerde bulunan kontraktil koful hücreyi patlamaya karşı korumak için devreye girer ve dışarı su pompalamaya başlar. Kontraktil kofullar bu dışarıya su boşaltma işlemini yerine getirebilmek için kasılabilir büzülebilir bir yapıya sahiptir. Hücre su almaya başladığında hemen devreye kontraktil koful girmez, öncelikle hücrenin aldığı suyu depolamaya başlar. Suyla dolan koful kasılarak fazla suyu dışarıya boşaltır. Böylelikle hücre içi basınç korunmuş olur.

Kolay gelsin,başarılar.
4 3 4