Cevaplar

2012-09-27T15:22:33+03:00
Mercan Anlamı

Mercan Nedir Nerede Hangi Denizde Çıkar Bulunur?
Tropik ve ılık denizlerde yaşayan, geniş resifler oluşturan bir omurgasızlar gurubu. Mercanlar sınıfının en iyi bilinenlerinden biri olan, kırmızı kalker iskeletli (Corallium rubrum) mercandır. Bu hayvanın iskelet yapılarından süs eşyaları (kolye, bilezik vb.) yapılır.

Mercanlar tropik denizlerin verimliliğini sağlar. Birçok sucul canlının besinini sağlar. Ayrıca birçok canlıya barınak görevi de yapar.

0
2012-09-27T15:22:43+03:00

Anthozoa ya da Mercanlaromurgasız hayvanların Knidliler şubesinin denizlerde yaşayan bir sınıfıdır. Yumuşak mercanlar, boynuzsu mercanlar, dikenli mercanlar, gerçek mercanlar gibi çeşitleri vardır. Deniz şakayıkları da bu sınıftandır. Polip vücutlu bu canlıların mineral maddelerinden karışmış boynuzsu iskeletlerine de mercan denir.aynaşan mercan iskeletlerinin zamanla deniz yüzeyine kadar yükselerek meydana getirdikleri uzun mercan kayalarına resif denir. Bazan da halka şeklini alarak ortası deniz olan adalar meydana getirirler. Bunlara da atol denir. Mercan kayalıklarının meydana gelebilmesi için suyun ılık olması lazımdır. Norveçbatı sahillerinde olduğu gibi soğuk iklim bölgelerinde de mercan kayalıklarına rastlanmaktaysa da, mercan kayalıklarının en çok bulunduğu yerler; Afrika'nın doğu sahillerinden Büyük Okyanusdaki Hawaii Adaları arasındaki bölge ile Bermuda'dan Brezilya'ya kadar olan bölgelerdir. Akdeniz'de de çalı veya ağaç biçimli koloniler halinde, 200 metrelik derinlerde bulunurlar. alıntı

0