Cevaplar

2012-11-12T22:23:14+02:00

Sanatci

Sanatci üretir.... 
ürettigi calismada genelde sonucunu kestiremeden maddi getirisini hesaplamadan,basindan itibaren sonuna kadar degisme ihtimali ile calisir.. 
hatta eser bittiginde bile sanatci üzerinde birseyler düsünüp, olup olmadigini sorgular ve bu mudur icimdeki diye emin olmaya calisir.. 
sanatci bir eseri calistiginda icinden gelen güdüler ile eserini olusturur ve maddi getirisini düsünmez... 
maddi getirisini hesap ettigi noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer... 
aklina dahi gelmez maddi yönü zira icinden gelen duygularin esiridir ve bu duygulari disa vurana kadar rahatetmez... 
disa vurdugu eser bazen cok büyük kitleleri etkiler,bazende cok kimsenin bilmedigi ama yinede sanatci ruhu ve aski ile calisilmis bir nesne olarak gözden uzakta unutulmus bir kösede onu olusturan sanatcininduygusundan enerji yayar etrafa... 
olusturan kisiye özgü güzel naif bir yön mutlaka vardir bu eserlerdede. .

Zanaatkär 
Zanaatkär da birseyler üretir ve bu el becerisi isidir. Farkli konulara ilgi duyup merak eden kisiler, merakinin arkasindan gidip muhtelif ürünleri olusturmayi örenebilirler ve"ögrenilmis konu" ile muhtelif ürünler olusturup belli bir ücret karşılığında bu ürünü/ürünleri meydana getirip gelir saglayabilirler.Bu noktada 
işin başından itibaren ürünün maddi degeri ve sekli bellidir ve burada Zanaatkär Sanatçıdan ayrılır.

0
2012-11-12T22:29:06+02:00

sanatçı yaratı eyleminin sonucunda ortaya çıkan eserden belli maddi kaygılar güdemez çünkü yaptığı o noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer. zanaatçı ise belli bir ücret karşılığında ürün meydana getirir. işin en başından itibaren zanaatçı maddiyatla başlamıştır işine ve burada sanatçıdan ayrılır.

şimdi maddi bir kaygı gütmeden herhangi bir yaratı eyleminin sonucunda ortaya konan eser sanat eseri onu ortaya koyan da sanatçıdır. tabi bunların belli başlı kuralları ve eğitim süreci vardır. sanatçının sanatçılık derecesini bireyler verebildiği gibi kitlelerde verebilir. fakat özünde sanatçının sanatkarlığına ve sanat eserinin niteliğine bağlanamaz. kişiler kendi zevklerine hitap edilene sempati duyabilir. ama sanatçılar arasında sınıflandırılma olamaz.

0