Cevaplar

2012-11-13T10:11:39+02:00

karenin alanı a kare çevresi 4a dır ozamann ornek verelim bir tane
mesela çevresi 24 olan bir karenin alanı kaç cm dir die sorulan bir soruda 
a=6 olur
karenin alan formulünden yola çıkarsak (a kre)
6 nın kereside 36 dır diyebiliriz 


0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-11-13T10:14:32+02:00

Dik dairesel silindirin hacmini tahmin eder ve hacim bağıntısını oluşturur. Dik dairesel silindirin hacmi ile ilgili problemleri çözer ve kurar .

ARAÇ VE GEREÇLER : Birim küpler, 10 adet 50 Kr

ÖĞRETME VE ÖĞRENME SÜRECİ

7.Sınıf Matematik Silindirin Hacmi Konu Anlatımı Video ders İZLE... 7.Sınıf Matematik Silindirin Yüzey Alanı Konu Anlatımı Video ders İZLE...

1. Öğrencilerden, birim küplerle bir birim yüksekliğinde dikdörtgenler prizması oluşturmaları istenir. Bu prizmanın hacminin, prizmanın tabanını oluşturan birim küplerin sayısı kadar olduğu fark ettirilir.

2. Prizmanın yüksekliğini sırasıyla iki, üç, dört katına çıkarmaları ve prizmanın hacmini her seferinde tekrar söylemeleri istenir.

3. Prizmanın hacim bağıntısının, “taban alanı ile yüksekliğinin çarpımı” olduğunu ifade etmeleri istenir.

4. Silindirin hacim bağıntısının ne olabileceği tartışılır.

5. 10 adet 50 Kr, dik silindir oluşturacak şekilde üst üste koydurulur.

6. Oluşturulan dik silindirin hacmini hesaplamak için bir adet 50 Kr’un taban alanı ile 10 adet 50 Kr’un toplam yüksekliğinin çarpılarak dik silindirin hacminin bulunduğu fark ettirilir.

7. Yiyecek kapları inceletilerek çoğunluğunun silindir biçiminde olduğu gözlemletilir. Bu kaplardan birkaçının hacmi tahmin ettirilir ve kapların hacimleri hesaplattırılarak tahminlerle karşılaştırmaları sağlanır.

8. Marketten aldıkları dik dairesel silindir şeklindeki meyve suyu kutusunun içindeki sıvının miktarı ile kabın gerçek hacmini karşılaştırma etkinlikleri yaptırılır.

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

1. Çapı 40 cm, yüksekliği 20 cm olan silindir şeklindeki bir saksı, tamamen toprakla doludur. Bu saksıdaki toprak, uzun kenarı 40 cm ve yüksekliği 20 cm olan dikdörtgenler prizması şeklindeki bir saksıya boşaltıldığında, saksıyı tamamen dolduğu gözlenmiştir.

0