Cevaplar

2012-09-27T16:05:17+03:00

ADİL KADER

Bazen bizim için çok basit gibi görünen şeylere sahip olamayız, yani hakkımız olduğuna inandığımız şeylere sahip olamayız.
Dünyanın çok adaletli bir yer olduğuna inanır veya isteriz.
Neden; çünkü bize göre dünyanın daha güzel ve yaşanılacak bir yer olması için bu şarttır ve ihtiyaçtır.
Hakkımız olduğuna inandığımız şeylere o an sahip olsaydık ve bunu milyarlarca insan aynı anda yapabilseydi bir kaos yaşanmaz mıydı, yada istediği her şeye sahip olan insan zamanla şımarıp, sıkılıp bunu da bir sorun olarak görmeyecek miydi.
Peki şöyle düşündüğümüzde önemli olan adalet mi yoksa yaşam mı?
Tabi ki yaşam, yaşam tanrının elindedir biz sürekli yaşamı sorgularız yani tanrıyı sorgularız, oysa tanrı güzel olan her şeyi yaratmış ve adil bir şekilde sisteme koymuştur, daha sonra her şeyi insanlığın eline bırakmıştır.
Burada düşünmemiz gereken şey bizim ne yaptığımızdır.
Biz ne kadar adil davrandık dünyaya, neleri doğru düzgün yaptık ki neleri doğru düzgün istiyoruz.
“Kader anlımıza önceden çizilmiş, kaderimiz böyle imiş” hayır; ben kaderimizin püf noktasının başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum, örneğin iyi, kültürlü, rahat anne babadan doğan çocuk sağlıklı oluyor, o anne babanın çevresi de iyi oluyor, oturdukları mahallede iyi oluyor, mahalle iyi olunca okulda iyi oluyor, okul iyi olunca öğretmenlerde iyi oluyor, iyi mahalle iyi okul haliyle iyi arkadaşları da oluyor, bunlarda çocukta pozitif etki yaratıyor, pozitif enerji ile dolu bir çocuğunda geleceği pozitif bir şekilde gelişiyor haliyle bu çocuk ileriki yaşamında da çok başarılı oluyor ( yada biz öyle zannediyoruz )
Biz neden olmayalım bunun olması için neden daha fazla bekleyelim, o zaman öncelikle pozitif düşünceyi benimseyelim ve unutmayalım ki kaderimiz hiçbir zaman kötü değildir onu biz kötü görürüz

—————–
KADER VE OYUN

yanlızları oynadığım bu dönemde yapacak işler bulamadığımdan dolayı yapmadığım işlerin geri kalan yapacağım işlerle biriktirerek kendime yeni uğraşlar bulmaya çalışıyorum ..gayet açık ve net sorun yok yani.. varsa bile benimdir başka ne gibi bir sorun olabilirki.. bazen yanlız olmak güzeldir sürekli yanlız olmaksa kaderdir.. çirkin olmak kader güzel olmaksa şanstır şansı yaratan allahtır allahı yaratan insandır.. fakir olmak kader zengin olmak şanstır.. güçlünün yanında olmak banal bişeydir düşenin dostu olmak erdemliktir.. erdemli insanlar erdemlik bekler bulamaz güçlünün yanında olmaya karar verir. güçlü düşmeye başladığı zaman bi müddet dost kalır ama dayanamaz başka güçlüler bulur.. çok güçlü vardır güçlü olmak zengin olmaktan geçer zengin olmak hortumlamak çalmak çıpmaktan geçer .. bunu yapmak için insanı kullanmak gerek kullanılan insan sevildiğini sanan insandır sevildiğini sanan insan saftır kullanıcısına sadık kalır .. kullanan insan ölürse yerine kullandığı insan geçer oda kullanmak için başka insanlar arar.. arayan bulur… hayat karmaşık ve uzun soluklu bir oyundur.. eğer oyunu takip edersen kazanma şansında okadar yüksek olur.. şansına güvenerek oynarsan miili piyango kuyrularında oynarsın .. okuyarak oynarsan oyuna kayıtlı üye oyuncu olursun yani yine takip etmelisin çalabilirsen oyundan çıkarsın çaldığını belli edersen oyundan atılırsın..gücünle oynarsan bol bol havlarsın birkere ıssırırsın ve sonra senin yerine başkaları ıssırır.. sonra havlarsın havlarsın ıssırmana gerek kalmaz korkutursun insanları.. adın çıkar dokuza a kimse indiremez sekize bide lakap sana karabela vb al sana havlayan mafya.. abartırsan başka bi hav hav gelip seni ıssırır.. düzenli havlarsan istediğin gibi oynarsın kazanma şansın olmasada en azından sonlara kadar gelebilirsin.. allah çıysan kaybedersin ama imanlıysan bu oyunu olmasa bile diğer oyunu kesin kazanırsın..sonuç itibariyle oyunu takip eden şanslı olan tipli olan arkası olan güçlü olan bunların hepsi olabilen kazanır.. unutma yanlız olmak güzel sürekli yanlız olmaksa kaderdir…

1 1 1