Cevaplar

2012-11-13T14:48:56+02:00

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğüne geçen yıl, yurt dışındaki basın müşavirlikleri, yabancı haber ajansları, takip edilen yabancı radyolar ve internet sitelerinden toplam 772 bin 843 haber, yorum ve program ulaşırken, bunlardan 27 bin 662’si Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren haber, yorum ve programlar olarak belirlendi.
      Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün Türkiye’ye ilişkin 2007 yılında dış basında yayımlanan haber, yorum ve programlara ilişkin değerlendirmesi açıklandı.
      Genel müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, 2007 yılında dünya basın yayın organlarının gündeminde önemli bir yer tuttuğu kaydedildi.
      Değerlendirmeye göre, Türkiye’de 2007 yılı başında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan gelişmeler, genel seçimler ve ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi, ülkedeki genel siyasal durum ve terör örgütü PKK’nın eylemlerine paralel olarak Irak Hükümeti ve Irak’ın kuzeyinde bulunan bölgesel Kürt yönetimi ile ilişkiler, yabancı basın yayın organlarının ağırlıklı olarak ele aldığı konular oldu.
      Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin yanı sıra 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki tasarının ABD Senatosunda görüşülmesi için başlatılan girişim ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler, yabancı basın yayın organlarının ilgi duydukları diğer konuları oluşturdu.
      
     Binlerce haber, yorum, program
      2007 yılında Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğüne yurt dışındaki
      basın müşavirlikleri, yabancı haber ajansları, takip edilen yabancı radyo ve televizyonlar ile internet sitelerinden toplam 772 bin 843 haber, yorum ve program ulaştı. Bunlardan 27 bin 662’si Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren haber, yorum ve programlar olarak belirlendi. Türkiye ile ilgili haber, yorum ve programların ülkelere göre dağılımında yüzde 21.88 ile Güney Kıbrıs Rum kesimi ilk sırayı aldı. İkinci sırayı yüzde 13.32 ile Türk Cumhuriyetleri, Körfez ülkeleri ve Ermenistan’ın oluşturduğu grup alırken, üçüncü sırada ise yüzde 11.84 ile Almanya yer aldı. Dağılımda, İran 4’üncü, ABD 5’inci, Yunanistan 6’ncı, İngiltere 7’nci, Fransa ise 8’inci sırayı aldı.
      
     Siyasi gelişmeler ilk sırada
      Haber, yorum ve programlar konuları açısından incelendiğinde ise ilk sırada yüzde 22.58 ile Türkiye’deki siyasi gelişmeler, ikinci sırada yüzde 20.79 ile Kıbrıs konusu, üçüncü sırada ise Irak ile ilişkiler yer aldı.
      Açıklamaya göre, 2007 yılında ağırlıklı olarak Türk-Yunan ilişkilerini ele alan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi basın yayın organları (yüzde 27.85) hariç tutulduğunda AB ülkeleri olan Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika ve İtalya medyasında yayımlanan haber, yorum ve programlar, Türkiye ile ilgili toplam haber, yorum ve programların yüzde 27.97’sini oluşturdu.
      Türkiye ile ilgili haber, yorum ve programların yaklaşık üçte birini yayımlayan AB üyesi altı ülke medyası, 2007 yılında Türkiye’deki siyasi gelişmeleri ilk sıraya taşıdı. 2007 yılında, AB ile ilişkiler İngiltere, Fransa ve Belçika basın yayın organlarında 4’üncü, Almanya basınında 3’üncü, Avusturya ve İtalya basınında ise 2’nci sırada yer buldu.
      Bu bağlamda, Almanya medyasında Türkiye ile ilgili 3 bin 275 haber, yorum ve programın 982’si (yüzde 29.98), İngiltere medyasında Türkiye ile ilgili bin 574 haber, yorum ve programın 484’ü (yüzde 30.75), Fransa medyasında yayımlanan Türkiye ile ilgili bin 357 haber, yorum ve programın 318’i (yüzde 23.43), ABD medyasında Türkiye ile ilgili bin 750 haber, yorum ve programın 437’si (yüzde 24.97), Türkiye’de yaşanan yoğun siyasi gelişmeleri ele aldı.
      Değerlendirmeye alınan Orta Doğu ülkeleri içinde en fazla haber, yorum ve program, yüzde 10.51 ile İran medyasında yer aldı. İran basınında yer alan haber, yorum ve programların diğer ülkelerde yayımlanan haber, yorum ve programların üzerinde olduğu dikkati çekiyor.
      İran medyasında yayımlanan haber, yorum ve programlar incelendiğinde de ilk sırayı, batı ülkelerinde olduğu gibi iç siyasi gelişmeler aldı.
      İkinci sırada Irak’la ilişkiler, üçüncü sırada ise İran-Türkiye ilişkileri yer alıyor.
      
     Yazılı basını kaynak alıyorlar
      Türkiye ile ilgili haber, yorum ve programların kaynaklara göre değerlendirilmesinde ise önceki yıllarda olduğu gibi ilk iki sırayı yazılı basın alıyor. Haber, yorum ve programların kaynakları arasında gazeteler yüzde 71.23, ajanslar yüzde 18.74, radyo ve televizyonlar ise yüzde 10.03’ü oluşturuyor.
      Türkiye’ye en çok yer veren gazete sıralamasında ise Mısır’da yayımlanan El Ahram birinci sırada bulunurken, onu Almanya’da yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung izliyor. Üçüncü sırayı ise Avusturya gazetesi Die Presse alıyor. 2004, 2005 ve 2006 yıllarında ilk sırada yer alan Yunanistan’da yayımlanan Elefterotipia gazetesi 2007 yılında 10.
      sıraya geriledi.
      2007 yılında Türkiye konusunda en fazla yazı, Suddeutsche Zeitung ile
      Tages Anzeiger gazeteleri muhabiri Kai Strittmatter tarafından kaleme alındı.
      Açıklamada, "2004-2006 yıllarında Türkiye ile ilgili konuların genelde siyasal gelişmeler, Kıbrıs ve Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde yoğunlaştığı gözlenirken, 2007 yılında bu konulara ağırlıklı olarak terör örgütü PKK’nın faaliyetleri çerçevesinde Irak’la ilişkilerin dahil olduğu görülmektedir. Yukarıda sayılan konular ve değerlendirmeye alınan diğer konuların son 4 yılda sayısal ve oransal açıdan çok önemli farklılık arz etmediği gözlenmektedir" denildi.

1 5 1
2012-11-13T14:49:04+02:00

blogcudan bulabilirsinnn

1 5 1