Peygamberler niçin insanlardan seçilmiştir

2
Eğer insanlaar değilde meleklerden secmis olsaydi normal olmazdi cnku insanlar gibi davranmiyo olacakti insanlarda ondan ibret alamayacakti.insanlar arasinda farkli gozukecekti belkide onaa inanmayi degil korkmayi tercik ederleerdi ama insanlardan scilmis oldugu icin o kiside kendileerini gorduler ve ibret onu ornek almalari daha kolay hale geldi :)

Cevaplar

2013-10-25T00:40:32+03:00
Allah'ın insanlara elçi olarak gönderdiği Peygamberlerini yine insanlar arasından seçmesi, onların insanlara her hususta rehberlik, örneklik, mürşidlik yapabilmeleri içindir.

Peygamberler melekler arasından gönderilseydi, hiç şüphesiz bu netice alınamazdı. İnsana en iyi rehberliği, yine insanın yapabileceği açık bir gerçektir. 
2 3 2
2013-10-25T00:42:01+03:00
Peygamberler insanlar arasından Allah tarafından seçilirPeygamberler Allah tarafından insanlar arasından seçilir. Bu nedenle peygamberlik çalışıp kazanmakla elde edilmez. Kur’an’da bu durum şöyle açıklanmaktadır: “… Allah peygamberliğini vereceği kimseyi daha iyi bilir...” (En’am suresi, ayet 124)
Peygamberler de bizim gibi birer insandır
Peygamberler insanlarla aynı ortamda doğup büyürler. Mensubu bulunduğu milletin herhangi bir ailesi içinde çıkıp yetişirler. Herkes gibi yer içer, sevinir ve üzülür, gezer ve çalışırlar. Bu durum Kur’an’da şöyle belirtilmektedir: “Biz onları (peygamberleri)yemek yemeyen ceset(ler) yapmadık. (onlar) ölümsüz de değillerdir” (Enbiya suresi, ayet 8)Peygamberler insanlardan farklı olarak Allah’tan vahiy alırlar. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’da şöyle buyurmaktadır: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilahınızın yalnızca tek bir ilah olduğu vahyediliyor. Artık ona yönelin ve ondan bağışlanma dileyin” (Fussilet suresi, ayet 6)
0