Cevaplar

2012-11-13T16:57:23+02:00


1997'de İskoçya’da bir koyunun tamamen aynısı olan bir koyun kopyalandı. Geçende, A.B.D.'de kedisi ölen bir kadın, çok sevdiği kedisinin ayrılığına dayanamadı ve ölen kedisinden alınan hücreler kullanılarak kedisinin kopyasını yaptırdı. 

Gelecekte kendimizin bir kopyasını yaptırabilecek miyiz? İnsanla ilgili çalışmalarda istenmeyen tehlikelerden dolayı büyük kısıtlamalar bulunmaktadır.

Kopyalama ile ilgili çalışmalar aslında 1950'li yıllarda başlamıştır. Arastırmacılar bu ilk sayılabilecek çalışmalarda döllenmiş kurbağa yumurtasına (alıcı), başka bir kurbaşadan alınmış deri hücresinin çekirdeşini aşılayarak, hücresi alınmış kurbaşanın (verici) aynı kopyasını yapmayı başarmışlardır. Bu çalışmalar, bugünkü çalışmalara önayak olmuştur. Bu çalışmalarla, kökeni ne olursa olsun, canlıdakı bütün hücrelerin yeni bir yavru meydana getirebilecek güçte olduğu ispat edilmiş oldu. İster bir kas, bir deri veya diğer hücre olsun, uygun şartlarda bir canlı meydana getirebilecek genetik bilgilere sahipti. Böylece vücuttaki hemen bütün hücrelerin (bazıları hariç) genetik olarak eşdeğerde oldugu anlaşıldı.

Genetikte elde edilen bu ilerlemeler, iyi yönlerde kullanılırsa insanlığa büyük yararlar sağlayabilecektir. Örneğin, geçende İsviçre’de yapılan bir konferansta, yumurta üretemeyen kısır kadınların gelecekte yapay yumurta ile çocuk sahibi olabilecegi belirtiliyor. Şeker hastalarının insülin hormonu üretemeyen pankreasına, gelecekte bu hormonu üretebilen yeni hücreler aşılanarak iğneye gereksinim kalmayacak. Belki yaşlanma önlenebilecek. Süregelen çalışmalar, çok önceden yaşayıp bugün nesli tükenmiş canlıların tekrar üretebileceğini vurgulamakta. Yine, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan canlıların genetik kopyalama ile üretilebileceği tartışılmaktadır.

Bugün yaşamakta olan bütün canlılardan hücre örnekleri alınıp gelecekte bu canlıların aynısı yapılmak üzere kullanılmak için saklanabilir mi? Yani, modern bir "Nuhun Gemisi" oluşturulabilir mi?

Arkadaşım çok sevdigi sevgilisini, sabah ikisi de ayrı işlere gidince çok özlüyormuş, ben de kendisine diyorum. Sevgilinin birkaç kopyasını yaptır, birini hep yanında sakla diğerleri işine baksın.

0
2012-11-13T16:57:25+02:00

insan , koyun ilk kopyalanmış hayvan koyundur 

0