Cevaplar

2012-09-27T16:29:23+03:00

Böbrekler her biri ortalama 100-150 gram ağırlığında her insanda iki adet bulunan organlardır. Temel işlevi, başta su ve tuz dengesi olmak üzere kalsiyum, fosfor gibi elektrolitlerin dengesinin sağlanması, vücuttaki çeşitli işlemler sonucunda oluşan zararlı maddelerin atılması, kullanılan ilaçların büyük bölümünün vücuttan atılması gibi fonksiyonları vardır. Ayrıca vücuttaki hormonların düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar.

Örneğin D vitaminin yapımında ve kan yapımını sağlayan eritropetin gibi maddelerin yapımında temel olarak rol oynamaktadır.

Nedeni ne olursa olsun böbrek yetmezliğinde böbreğin tüm işlevlerinde bozulma olur. Kronik böbrek yetmezliğinde bu bozulma sinsi olarak gelişir.

 

 

 
1 5 1
2012-09-27T18:48:43+03:00

Sindirim Sisteminin Görevleri
Sindirim Sisteminin Görevleri nedir
Sindirim sistemimizin görevlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

    Sindirim sistemi, iç salgı bezlerine besin ve mineral temin eder. Sindirim sistemi, böbrekler için besin temin eder. Metabolik artıklar, böbrekler tarafından atılır.     Yutak ile ağız, sindirim ve solunum sisteminin ortak organıdır.     Sindirim sistemi, solunum sistemi için besin temin eder.     Sindirim hormonları, sindirim olayının yapılmasını düzenler.     Sindirim sistemi, kaslar için besin ve mineral temin eder.     Sindirim organlarının çalıŞması kaslar tarafından sağlanır ve bu olay sindirim için çok önemlidir.     Karın kasları sindirim organlarını korur.
1 5 1